IŞİD'ın patlattığı petrol kuyularındaki yangın bir haftadır söndürülemiyor

Musul'da IŞİD'in terk ederken patlattığı 11 petrol kuyusundaki yangın 1 haftadır söndürülemiyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.09.2016 - 15:24 | Son Güncelleme : 01.09.2016 - 15:29

IŞİD'ın patlattığı petrol kuyularındaki yangın bir haftadır söndürülemiyor

Terör örgütü IŞİD'ten kurtarılan Musul'a bağlı Kayyara nahiyesindeki 11 petrol kuyusunun patlatılmasından dolayı şehrin cadde ve sokaklarına dökülen petrolün yanması halk arasında korku ve paniğe neden olduğu bildirildi.

Salahaddin vilayetinin itfaiye sorumlusu Meyser Muhlis yaptığı açıklamada, yangının çok büyük olması ve şehrin her tarafına yayılmasından dolayı tüm gayretlere rağmen bir haftadan beri söndürülemediğini belirtti.

Muhlis, alevlerin çok yüksek olması nedeniyle müdahale etmekte zorlandıklarını ve yangının ciddi hava kirliliğine neden olduğunu vurguladı.

Muhlis, Tikrit, Beled, Duceyl ve Samarra'daki itfaiye araçlarının bölgeye intikal ettiğini ancak yangının söndürülmesinde yetersiz kalındığına dikkati çekerek, yangının kontrol altına alınması için çevredeki başka illerden de yardım çağrısında bulunduklarını belirtti. 

IŞİD'in 11 petrol kuyusunu patlattığını dile getiren Muhlis, "Şehrin her tarafında petrol yanıyor ve yükselen dumanlar tüm kente yayılıyor. Bunun çevre ve sağlık sorunlarına yol açmasından korkuyoruz. Acilen söndürülmezse oluşan hava kirliliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir" şeklinde konuştu.

Yanan petrolün ülke ekonomisi için milyonlarca dolar zarara neden olduğu kaydedildi.

Musul'un kurtarılması operasyonundan önce stratejik öneme sahip olan Kayyara nahiyesi 2 yıl aradan sonra 25 Ağustos'ta Irak ordu güçleri tarafından IŞİD'ten kurtarılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...