BM de Afgan seçimlerini çelişkili buluyor

BM verileri Afganistan'daki devlet başkanlığı seçimlerinde çelişkili sonuçlar olduğunu ortaya koyuyor.

Anadolu Ajansı 07.10.2009 - 10:51

BM de Afgan seçimlerini çelişkili buluyor

Afganistan'da ağustos ayında yapılan dEvlet başkanı seçiminde oyların bir kısmı yeniden sayılmaya başlarken, BM verileri de seçim sonuçlarında çelişkiler olduğunu gösteriyor.

Washington Post gazetesinin elde ettiği BM verilerine göre, ülkenin 134 bin 804 oyun sayıldığı bildirilen güneyindeki Helmand vilayetinde sadece 38 bin seçmen bulunduğu ve bunun 5 bin kadarının oy kullandığı tahmin ediliyor.

Haberde, BM verilerinin, katılım oranı ile sonuçlar arasında, özellikle Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin büyük çoğunlukla kazandığı ilan edilen güney ve doğudaki vilayetlerinde büyük farklar bulunduğunu gösterdiği bildirildi.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu, Paktika vilayetinde 212 bin 405 geçerli oy olduğunu açıklarken, BM vilayette sadece 35 bin oy kullanıldığını belirtti.

Karzai'nin seçimdeki baş rakibi Abdullah Abdullah'ın yandaşlarının da seçim yolsuzluğu yaptığına dair iddialar bulunduğu, ancak bunun daha küçük çaplı olduğu kaydedildi.

Kabil'deki BM sözcüsünün, BM'nin verilerinin ilk bilgilere dayandığını ve bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söylediği de ifade edildi.

Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan seçimde Karzai'nin oyların yüzde 54,6'sını aldığı açıklanmıştı. Seçim Şikayet komisyonu, oyların yüzde 12'sinin yeniden sayılmasını istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...