BM'den Suriye, Covid-19 salgınını önleyemeyebilir uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye'nin yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınını önleyemeyecek derecede büyük risk altında olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 30.03.2020 - 23:53

BM'den Suriye, Covid-19 salgınını önleyemeyebilir uyarısı

BM Güvenlik Konseyi'ni telekonferans yoluyla bilgilendiren Pedersen, Suriye'de 10 kişide Covid-19 görüldüğünü hatırlattı.

Pedersen, Suriye'de savaşan taraflara derhal ülke genelinde ateşkes çağrısı yaparak, bütün çabaların salgınla mücadeleye yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.

Kampların tıka basa dolu olduğuna ve yıllardır süren savaşın sağlık sistemini çökerttiğine dikkati çeken Pedersen, ''Suriye, Covid-19 salgınını önleyemeyecek derecede büyük risk altında.'' dedi.

Pedersen, Suriye'de salgın nedeniyle tutukluların da acilen serbest bırakılması çağrısı yaptı.

SURİYE'NİN KUZEYBATISINDAN GELEN COVİD-19 TESTLERİ TÜRKİYE'DE İNCELENECEK

Toplantıya katılan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da salgının ülke geneline yayılmış olabileceği ve kuzeybatıda sıkışıp kalan Suriyeliler için yıkıcı sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Sinirlioğlu, Türkiye'nin BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi ve Dünya Sağlık Örgütü ile Covid-19 test kitlerinin Suriye'ye ulaştırılması konusunda iş birliği yaptığını ve ilk testlerin 26 Mart'ta gönderildiğini belirterek, Suriye'nin kuzeybatısından gelen testlerin Türkiye'deki laboratuvarlarda inceleneceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...