'Boş koltuk Lieberman'dan iyi'

Görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık suçlarından hakkında açılan davalardan beraat eden Avigdor Lieberman yeniden İsrail dışişleri bakanı oldu. 'Bu dışişleri bakanı İsrail'e zarar verdi" diyen anamuhalefet lideri, Netanyahu'dan koltuğu boş tutmaya devam etmesini istedi.

12.11.2013 - 09:48

'Boş koltuk Lieberman'dan iyi'

Bir önceki Netanyahu hükümetinde dışişleri bakanlığı görevinde bulunduğu sırada başsavcılığın, "görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık" suçlamasıyla hakkında açtığı dava nedeniyle istifa etmek zorunda kalan "Evimiz İsrail Partisi" lideri Avigdor Liberman, aklanmasının ardından yeniden dışişleri bakanlığı koltuğuna oturdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun önerisiyle dışişleri bakanlığı, Bakanlar Kurulu tarafından boş tutuluyordu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, "Sayın Lieberman Kneset'te yemin etti ve bugün göreve başlıyor" dedi.

Resmi olarak göreve başlayan Lieberman'ın ilk olarak yarın Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders'le görüşmesi bekleniyor.

Anamuhalefet İşçi Partisi lideri Shelly Yacimovich, Başbakan Netanyahu'nun atama kararına tepki gösterdi. "Bu Dışişleri Bakanı

İsrail'e zarar verdi" diyen Yacimovich Lieberman'ın yeniden aynı göreve getirilmesine karşı çıktı.

Yacomovich, Netanyahu'dan bakanlık koltuğunu boş tutmaya devam etmesini istedi.

Lieberman'ın ismi 2001 yılında 9 ülkeye yayılan bazı soruşturmaların odak noktasına oturmuş, adı yolsuzluk, rüşvet ve para aklama dahil pek çok olayla anılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...