Bosna Savaşı'nın tartışmalı ismi serbest

Bosna Savaşı'nın en tartışmalı isimlerinden Fikret Abdiç, Hırvatistan'da bulunduğu cezaevinden tahliye oldu. En az 3 Bosnalının işkenceyle ölümünden sorumlu tutulan Abdiç'i 3 bin yandaşı sevgi gösterileriyle karşıladı.

09.03.2012 - 16:13

Bosna Savaşı'nın tartışmalı ismi serbest

En az üç Bosnalının işkenceyle ölümünden sorumlu tutulan Abdiç, 2003 yılında Hırvatistan'da 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Abdiç cezasının üçte birini çektikten sonra tutulduğu cezaevinden tahliye edildi. Bir süre Hırvatistan'da dinleneceğini belirten Abdiç, doğum yeri Velika Kladuşa'ya dönerek ticaret yapacağını söyledi.

Bir dönem Bosna'nın en zengin adamı olan Fikret Abdiç, 1992-95 Bosna Savaşı'nda Saraybosna'daki merkezi hükümete karşı ayaklanarak, ülkenin kuzeybatısında özerk bir bölge kurdu. Boşnaklara karşı savaşan Abdiç'in denetimindeki özerk bölgede, kurulan kamplarda 5 bine yakın Bosnalı Müslüman tutulmuştu.

İSYAN EDEREK ÖZERK BÖLGE KURDU
Bosna Savaşı öncesi ve sonrasında ülkesinin en tartışmalı isimlerinden biri olan Fikret Abdiç, Eski Yugoslavya'da bir gıda şirketinin müdürlüğünü yapıyordu.

Şirket 1987 yılında iflasını açıkladığında ülkenin en büyük skandallarından biri patlak verdi. Yolsuzlukla suçlanan Abdiç hapis cezasına çarptırıldı. Bosna Savaşı'nın başlamasıyla birlikte ise merkezi hükümete isyan ederek Bosna'da özerk bir bölge kurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...