BP'ye El Kaide baskını

El Kaide bağlantılı bir İslamcı grup, Cezayir'in Ayn Emnas bölgesindeki BP doğalgaz tesisine saldırı düzenledi. 2 güvenlik görevlisini öldüren gruptan yapılan ilk açıklamada Fransa'nın Mali'deki operasyona son vermesi istendi.

Haberler 16.01.2013 - 16:48

BP'ye El Kaide baskını

Fransa'nın Mali'ye ABD ve İngiltere destekli askeri operasyon başlatmasının ardından Afrika'da şiddet olayları artmaya başladı. Mali'ye askeri operasyonda Fransa ile birlikte hareket eden Cezayir, El Kaide bağlantılı İslamcı grupların hedefi oldu.

Cezayir'in Libya sınırındaki Ayn Emnas bölgesinde İngiliz petrol devi BP'ye ait doğalgaz tesisi saldırıya uğradı. El-Kaide bağlantılı olduğu tahmin edilen grup, 2 güvenlik görevlisini öldürdükten sonra çok sayıda yabancı uyruklu işçiyi rehin aldı.

Rehine sayısı hakkında henüz net bir bilgi yok ancak, grubun elinde Amerikalı, Fransız, İngiliz, Japon, İrlandalı ve Norveçli rehineler olduğu ifade ediliyor.

REHİNE SAYISI ÇELİŞKİLİ
Cezayir Devlet Haber Ajansı, rafineride 20'den fazla yabancı uyruklu çalışanın rehin tutulduğunu, rafinerideki Cezayirlilierin ise küçük gruplar halinde serbest bırakıldığını duyurdu.

Cezayir merkezli diğer haber siteleri ise yabancı rehine sayısını 41 olarak veriyor.

'MALİ OPERASYONUNA SON VERİLSİN'
Rehineleri elinde tutan gruptan yapılan ilk açıklamada, krizin sona ermesi için Fransa'nın mali operasyonuna son vermesi istendi.

ABD: TERÖR SALDIRISI
Cezayir İçişleri Bakanı, militanların yaklaşık 20 kişi olduğunu söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande konuyla ilgili Cezayir hükümetiyle doğrudan iletişim halinde olduklarını ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta rehine olayını terörist bir saldırı olarak nitelendirdi. Panetta, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın konuyla ilgili Cezayir Başbakanı ile görüştüğünü bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, gelişmeleri yakından takip ettiklerini, sorunun biran önce çözülmesi için çalıştıklarını dile getirdi.

BP AYRINTI VERMEDİ
Cezayir'in en önemli gaz rezervlerinden birinin bulunduğu bölgedeki tesisin, Cezayir enerji şirketi Sonatrach, İngiliz enerji şirketi BP ve Norveç'ten Statoil şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından işletildiği açıklandı.

İngiliz petrol devi BP'den yapılan açıklamada, Ayn Emnas tesisinde bir "güvenlik sorunu" meydana geldiği doğrulandı ancak ayrıntı verilmedi.

Sayfa Yükleniyor...