Bundan sonraki savaş da Gazze'de olacak

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, ülkesinin bundan sonraki savaşının da Gazze'de olacağı görüşünde.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 16:36

Bundan sonraki savaş da Gazze'de olacak

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, bundan sonraki muhtemel bir savaşın da yine Gazze Şeridi'nde olacağı görüşünü dile getirdi.

İsrail radyosunun verdiği habere göre, Aşkenazi, Mitzpe Ramon'da, subayların katıldığı bir kursun sertifika töreninde yaptığı açıklamada, "gelecek savaşta da dünyanın en yoğun nüfuslu bölgesi arasında saklanmış roket-atarlarla karşı karşıya kalacaklarını" belirterek, "Köylerde, kentlerde, camilerde, hastanelerde ve okullarda savaşmak durumunda kalacağız. Düşmanlarımız, bu tür bir savaşa bizi zorluyor" diye konuştu.

İsrail ordusu, yılın başında Gazze Şeridi'nde düzenlediği 22 günlük saldırılarında, bazı okul ve hastaneleri, Hamas militanlarının buralarda saklanıp, bu binaların içinden ateş açtığı gerekçesiyle vurmuştu.

Gabi Aşkenazi, konuşmasında Goldstone raporuna da atıfta bulunarak, Gazze'deki son savaşta olduğu gibi, bundan sonraki savaş alanında da benzer sorunlarla karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. Genelkurmay Başkanı askerlere, "Ordu daima arkanızda olacaktır" diye seslendi.

İsrail askeri istihbaratı Başkanı Amos Yadlin de dün Knesset'in Dışişleri ve Savunma Komisyonu'nda yaptığı açıklamalarda, Gazze Şeridi'ndeki Hamas örgütünün, Tel Aviv'i vuracak menzilde füzeleri test ettiğini söylemişti.

Ancak Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü Ebu Ubeyda, Yadlin'in füze denemesi ile ilgili açıklamalarını ne doğruladı ne de yalanladı. Ubeyda, "İşgal gücü ne isterse söyleyebilir, ne söylerse söylesin, söylediği her şey etrafında soru işaretleri olacak. Düşman bu tür haberleri sızdırarak başka şeyleri amaçlıyor" dedi.

Ebu Ubeyda, bu haberleri ne doğrulayacaklarını ne de yalanlayacaklarını belirterek, açıklayıcı bir bilgi vermeyeceklerinin altını çizdi.

Hamas sözcüsü Fevzi Barhum da Yadlin'in açıklamalarının, Goldstone raporunun görüşülmesi öncesinde dünya kamuoyunu etkilemeyi amaçladığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...