Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı arasında "kalaşnikof" gerginliği

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, Cumhurbaşkanı Milos Zeman'ın, kendisine yönelik katledilme çağrısı yaptığını söyledi.

Anadolu Ajansı 26.01.2016 - 22:40

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı arasında "kalaşnikof" gerginliği

Macar Haber Ajansı'na göre (MTI), Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, Cumhurbaşkanı Milos Zeman'ın kendisi hakkındaki açıklamalara sert tepki göstererek şunları kaydetti, ''Büyük ihtimalle medeni dünyada Cumhurbaşkanının, Başbakanı katledilme çağrısı yaptığı tek ülkeyiz. Ben bunu kaldırabilirim ama Zeman bununla çocuklarımı, tüm ailemi ve arkadaşlarımı korkutuyor.''

Zeman'ın sözlerini ''aptalca ve gereksiz'' olarak nitelendiren Sobotka, ''Bununla daha fazla ilgilenmek istemiyorum. Devlet Başkanı ve Başbakan ilişkilerinin profesyonel seviyede olması gerekli'' dedi.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman dün akşam katıldığı bir forumda kendisine yöneltilen, ''Başbakan Sobotka'dan nasıl kurtulabiliriz'' sorusuna cevaben, ''İki yol var, biri demokratik, diğeri ise demokratik olmayan yol. Demokratik yol, sadece serbest seçimler. Demokratik olmayan yol ise kalaşnikof'' ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...