Cerablus harekatının ABD'deki yansımaları

Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon güçlerinin, IŞİD’e yönelik Cerablus operasyonunun ABD’deki yansımalarını, NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay aktardı.

NTV 24.08.2016 - 07:23 | Son Güncelleme : 24.08.2016 - 07:24

Cerablus harekatının ABD'deki yansımaları

ABD’nin ikinci adamı Joe Biden’ın Türkiye’ye geleceği günün sabahında harekatın başlamasını, doğal bir rastlantı olarak karşılamak iyi niyetlilik olur.

ABD’deki gazetelere göz atıldığında, zamanının Türkiye tarafından belirlenmiş olduğu manşetleri atılacak gibi. Çünkü son bir haftadır ABD’de, Türkiye’nin Suriye politikasındaki ciddi değişiklikler takip ediliyordu. 

Türkiye, Kürt koridorunun oluşma ihtimalinden önce de, YPG konusunda ABD ile farklılık içerisindeydi. Türkiye’nin Suriye sınrında düşman olarak gördüğü YPG, ABD’nin desteğiyle ciddi bir alan kazanıyordu. ABD’ye, bu durumdan duyulan rahatsızlık iletildi ancak bir sonuç alınamadı. 

Cerablus’taki IŞİD hedeflerinin vurulması, Türkiye aşıçısından önemli ama o noktadaki YPG koridorunun önlenmesi de en az IŞİD’in vurulması kadar önemli.

ABD medyasına bakıldığında, Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım’dan sonra Türkiye’nin o bölgedeki sınırlılığının altının çizildiğini görüyoruz. Bunun tekrar inşa edilmesi için Rusya ile ilişkilerin geliştirildiği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’a gideceğini açıklaması ABD’ye bir mesajdı. Açıkçası ABD, Türkiye’nin kendi Suriye ekseninden daha çok Rusya - İran politikalarına kaydığı mesajını aldı.  Bunu aldığını da, geçtiğimiz pazartesi Beyaz Saray, Dışişleri ve Pentagon sözcülerinin yaptığı açıklamalarda görüyoruz. 

Gazeteciler sözcülere açık şekilde “Türkiye Cerablus’taki IŞİD hedeflerini ve Menbiç’teki YPG hedeflerini vurmaya başladı. Yorumunuz nedir?” soruları yöneltilmiş ancak yanıt alınamamış ve top taca atılmıştı. Ancak şubat ayında Başkan Obama, Türkiye’yi aramış ve “YPG hedeflerini vurmayın” mesajı vermişti.

Dolayısıyla ABD, Türkiye’nin YPG hedeflerini vurması sonucu mesajı aldı ve politika değişikliğine gitti. Örneğin, ABD’deki Ortadoğu Enstitüsü, yukarıda bahsettiğimiz üç sözcünün açıklama yapmamalarını “ABD mesajı aldı” şeklinde değerlendirdi.

Türkiye’nin bugünden sonra atacağı adımlar ABD’de merak konusu. IŞİD’i Cerablus’tan attıktan sonra ne yapacak? Sınır güvenliğini mi sağlayacak yoksa YPG’nin kontrol ettiği noktalara doğru harekete geçecek mi? İşte bu soruların yanıtları ABD – Türkiye ilişkilerini etkileyecek.

Şunu açık şekilde söyleyebiliriz. Bugün Türkiye’de olacak olan Joe Biden, ajandasını kesinlikle değiştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’la görüşecek; ajandasındaki başlıklar değişmiş olarak. Biden, Beyaz Saray ve Pentagon’u arayacak ve bilgiler alacaktır. Bu operasyona Rus savaş uçakları destek verdi mi? Bu önemli.

Rusya’nın hava harekatından haberi var, TSK’nın IŞİD’i vuruyor olmasından haberdar ancak Pentagon’un haberi var mı? İncirlik’ten kalkan uçaklardan ABD’li komutanların haber var mı? ABD’de sabah saatlerinden itibaren bu sorular sorulacak.

Sayfa Yükleniyor...