'Çin-Rusya askeri tatbikatı teröre karşı'

İki ülkenin ortak yürüttüğü askeri tatbikatı değerlendiren Çinli ve Rus yetkililer, hedeflerinin üçüncü ülkeler değil, terörizm olduğunu söyledi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Çın Bingdı ile Rusya Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikolay Makarov, iki ülkenin terörle mücadele tatbikatının üçüncü bir tarafı hedef almadığını bildirdi.

Çın ve Makarov, Habarovsk şehrinde düzenlenen ortak basın toplantısında, dünya kamuoyunda görülen bazı rahatsızlıklara cevap olarak, "Barış Misyonu-2009" adıyla başlatılan terörle mücadele tatbikatının herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığını, üçüncü bir ülkenin çıkarlarını ilgilendirmediği gibi hiçbir ülkeyi de tehdit etmediğini belirtti.

Şinhua ajansının haberine göre, Orgeneral Çın, iki ülkenin bölgede kalıcı barış ve ortak refahın sağlanması konusunda önemli görevler üstlendiğine dikkati çekti.

Çın, ortak tatbikatın, iki ülke arasında savunma alanındaki işbirliğini pekiştirmeyi, "üç kötü güç" olarak adlandırılan "terörizm, bölücülük ve aşırı uçlarla mücadele" kararlılığını ve gücünü sergilemeyi, aynı zamanda yeni sorun ve tehditlere karşı ortak hareket kabiliyetini artırmayı amaçladığını söyledi.

Terörle mücadele konusunda ortak askeri tatbikat düzenlenmesinin iki ülke arasında bir gelenek haline geldiğini kaydeden Makarov da, son tatbikatın yeni sorun ve tehditlere karşı bölge istikrarını ve güvenliğini koruyabilecek güçte olduklarını gösterdiğinin altını çizdi.

Tatbikat, Çin'in kuzeydoğusundaki Şıngyang askeri bölgesinde bulunan Taonan Ortak Taktik Eğitim Üssünde yapılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...