Çin'den Afganistan'da dev petrol hamlesi

ABD, Afganistan'da Taliban'ın düşürülmesi sonrası istikrarı sağlamak için 10 yıldır savaş veriyor. Ancak bu ülkedeki petrol arama ihalesini Çin aldı. Afgan ve Çinli yetkililer 87 milyon varillik anlaşma için imzayı attı. Afganistan yönetimi, Çin'in devlete ait Ulusal Petrol Kuruluşu'nun, ülkede petrol üreten ilk yabancı firma olmasına izin verecek bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre, Çin Afganistan'ın Amuderya bölgesinde petrol arama çıkarma faaliyeti yürütecek.

27.12.2011 - 10:34

Çin'den Afganistan'da dev petrol hamlesi

11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana Afganistan’ın sert coğrafyasında savaşan ABD’nin bu ülkedeki kontrolüne rağmen Çin’den sürpriz bir atak geldi. Çin, Afganistan'ın Amuderya bölgesinde petrol arama çıkarma projesi için Afagan hükümetinden onay aldı.

Afganistan Maden Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin kuruluşunun ülkenin kuzeydoğusundaki Sari Pul ve Faryab bölgelerinde faaliyet göstereceği kaydedildi. Amuderya nehri havzası olarak bilinen bölgede yaklaşık 87 milyon varil petrol rezervi olduğu düşünülüyor.

Bakanlık Sözcüsü Cevad Ömer, Bakan Vahidullah Şehrani'nin anlaşmayı, merkezi Pekin'de olan Ulusal Petrol Kuruluşu'nun başkanı ile yarın imzalayacağını söyledi. Anlaşmaya göre yerli partneri "Watan Grup" ile işbirliği yapacak Çin şirketi, karının yüzde 70'ini hükümete aktaracak.

GÜVENLİK SORUMLULUĞU AFGANİSTAN'IN
Ülkenin doğusundaki ve güneydoğusundaki çatışma bölgelerinden yüzlerce kilometre uzakta bulunan Sari Pul ve Faryab bölgelerinin göreceli olarak güvenli olduğu belirtiliyor. Bu nedenle bölgede güvenlik sorumluluğunu büyük oranda Afgan ordusu ve polis üstlenmiş durumda.

Sovyetler Birliği döneminde, 1970'lerde yapılan araştırmalar Afganistan'ın zengin yeraltı kaynakları olduğunu ortaya koymuştu. Maden alanında anlaşmalar imzalayan çok sayıda yabancı şirket, altyapı ve güvenlik sorunları nedeniyle ülkede faaliyet gösteremedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...