Clinton’dan Libya’ya sürpriz ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, önceden duyurulmayan bir ziyaret için Libya'ya gitti.

Anadolu Ajansı 18.10.2011 - 14:19

Clinton’dan Libya’ya sürpriz ziyaret

Libya'daki geçiş yönetimine 11 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi önerecek olan Clinton, Malta ziyaretinin ardından bugün başkent Trablus'a geçti.

Şubat ayında Kaddafi karşıtı ayaklanmanın başlamasından sonra Libya'ya giden en üst düzey ABD'li yetkili olan Clinton, burada Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin üst düzey yetkilileriyle bir araya geldi. ABD'li diplomatik kaynaklar, Clinton'ın görüşmede Libya'ya yeni bir yardım paketi sunacağını söyledi.

135 MİLYON DOLAR YARDIM
Yeni yardım paketiyle birlikte ABD'nin Libya'ya yaptığı yardım tutarının şubat ayından bu yana 135 milyon doları bulacağı açıklandı.

Yardımın Libya'nın kayıp olan binlerce omuzdan ateşlenen füzeyi bulup yok etmesine destek amacı taşıdığı belirtildi. ABD, bu füzelerin terörist grupların eline geçmesinden endişe ediyor.

Clinton'ın ayrıca, Kaddafi yanlıları ile yaşanan çatışmalarda yaralanan UGK güçlerinin tedavisi için tıbbi yardım önerisi açıklayacağı kaydedildi. Yardım konuları arasında Fulbright burslarını içeren eğitim programları ve ülkenin doğusunda yürütülecek bir arkeoloji projesi de bulunuyor.

ABD'li yetkililer, Clinton'ın UGK yetkilileri ile görüşmesi sırasında Lockerbie saldırısı konusunu da gündeme getireceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...