Darfur'da yardım görevlileri kaçırıldı

Darfur'da çalışan ve Sınır Tanımayan Doktorlar'a mensup 6 kişi kaçırılırken, 3 Batılı yardım görevlisi için fidye istendi.

Anadolu Ajansı 12.03.2009 - 12:09

Sudan'ın Darfur bölgesinde, Sınır Tanımayan Hekimler (MSF) örgütünün Belçika kolu için çalışan 6 yardım görevlisinin kaçırıldığı bildirildi.

Bölgedeki BM barış gücü UNAMID'in sözcüsü Ahmed Selah, dün sabah 3'ü yabancı, 3'ü yerli olmak üzere MSF'nin 6 görevlisinin kaçırıldığını söyledi.

MSF'nin Brüksel'deki bürosundan yapılan açıklamada da bazı çalışanların Sudan'ın Darfur bölgesinde kaçırıldığı belirtildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, kaçırılan yabancıların Kanadalı bir hemşire, İtalyan bir doktor ile Fransız koordinatör olduğunu açıklarken, MISNA haber ajansı da isimlerin Laura Archer, Mauro D'Ascanio ve Raphael Meonier olduğunu duyurdu.

FİDYE İSTEDİLER
Kaçıran eylemini yapan kişilerin, 3 Batılı rehine için fidye istediği açıklandı.

Sudan Medya Merkezi, Kuzey Darfur Vali Osman Kebir'in hem Batılı yardım görevlileriyle hem de onları kaçıran kişilerle telefonda görüştüğünü bildirdi.

Açıklamada, Kebir'in, batılıları rehin alanlarla görüşmelerin iyi gittiği ve yakında olumlu bir sonuç alınabileceğine ilişkin sözlerine yer verildi.

Medya Merkezi'nin açıklamasına göre Kebir, kaçıranların para istediğini, ayrıca herhangi bir şiddet eyleminde bulunmayacaklarına dair söz verdiklerini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...