Dünya basını Trump'ın zaferini nasıl gördü

Cumhuriyetçi Parti'nin tartışmalı adayı Donald Trump'ın ABD'nin 45. Başkanı olması, Hillary Clinton'un kazanmasını bekleyen dünya basınında hayal kırıklığı olarak yer aldı.

ntv.com.tr 09.11.2016 - 11:05 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 17:08

Dünya basını Trump'ın zaferini nasıl gördü

Seçimden önce bir yazı yayınlayarak açık bir şekilde Hillary Clinton'a desteğini açıklayan The New York Times seçim sonuçlarını, "Zafer Trump'ın, kaybeden Clınton destekçileri şokta" ifadesiyle okuyucularına duyurdu.

Huffington Post, "Kabus: Başkan Trump oldu" manşetini attı.

USA Today, "Trump dünyayı şaşırttı, ABD'nin 45. Başkanı seçildi" sözlerine yer verdi.

Drudge Report, Trump'ın sözlerine yer vererek, "Halkın yönetmesine izin verin" başlığını kullandı.

Washington Post'ta ise, "Eyaletlerde ardı ardına gelen zafer haberleriyle, Trump adını ABD tarihine yazdırdı" denildi.

Financial Times, "Trump kazandı, başta Meksika para birimi peso olmak üzere para piyasaları sert düşüşte" manşetini attı.

Los Angeles Times'ta, "Trump ülkenin 45. başkanı olma yolunda Clinton'ı alt etti" denildi.

San Fransisco Chronicle ve Boston Globe "Seçim yarışının kazananı Donald trump" başlıklarını attı.

Buna paralel şekilde, CNN televizyonu "İşte Trump" ifadesinin kullanarak başkanlığı duyururken, FOX ve NBC televizyonları da, "Trump galibiyetini ilan etti" ifadesini kullandı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Trump Beyaz Saray yolunda Clinton'ı yendi" başlığını tercih etti.

İngiliz basınındaysa, The Daily Telegraph, "Florida, Ohio, Kuzey Karolina ve Pensilvanya gibi kilit eyaletleri kazanan Trump ABD Başkan seçildi" başlığını attı.

The Guardian'da, "Clinton kaybetti, Trump net bir sonuçla kazandı. ABD'yi terketmek isteyenler kanada göçmeklik sitesini çökertti" denildi.

The Times gazetesi, "Trump beklenmedik eyaletlerden galip çıktı, beyaz saraya adım atmaya hazırlanıyor" başlığı yer aldı.

Fransız basınında ise Le Monde'da, "Trump Beyaz Saray'ın kapısına dayandı, kilit eyaletler belirleyici oldu" manşetini attı. Haberde ise "Cumhuriyetçi aday Clinton karşısında üstünlük sağladı, Başkan Barack Obama'nın koltuğuna oturacak isim oldu" ifadesi yer aldı. Trump'ın konuşmasındaki, "Tüm amerikalıların başkanı olacağım" ifadesine dikkat çekildi.

Le Figaro gazetesinde, "Başkanlık seçiminde zafer, kilit eyalet Pensilvanya'yı da kazanan Trump oldu" denildi.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, "Abd ve tüm dünya için dönüm noktası, Trump başkan oldu" başlığını kullandı. Haberde, "ülkede çoğunluk devrim istedi, geride kalanlar ise korku içinde" ifadesi yer aldı.

Alman Focus dergisi, Trump'ın bazı konularla ilgili olumsuz tutumunun uluslararası iş birliğini zorlaştıracağı yorumunda bulunarak "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e olan sempatisi, temelde nükleer silahları kullanmaya hazır olması, Meksika gibi diğer ülkelere karşı tutumu, barış ve dostluğa yönelik bir politikaya işaret etmiyor. Zaten zorlaşmış olan uluslararası iş birliği yeni büyük sınavlarla karşı karşıya kalacak." ifadelerine yer verdi.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi, "düşünülemeyecek bir şeyin gerçekleştiği" yorumunu yaparak "Kendi misyonuna sahip başkan" başlığıyla yayınladığı yorumda, "Beyaz Saray'a taşınacak olan Donald Trump bugüne kadar kendi egosuyla dikkat çekti. Rakibine olan tepki çok büyük olduğu için Amerikalılar onunla (Trump) bir deney yapmaya karar verdi." görüşünü aktardı. 

"Der Tagesspiegel" gazetesinde "Beyaz insanların intikamı" başlığıyla yer alan yorumda, "Başkan, Donald Trump mı Bu sarsıcı bir durum, hatta bir skandal. Hillary Clinton'a karşı olan tüm haklı itirazlara rağmen dünyanın en önemli seçim makamı için iki kişiden hangisinin daha uygun olduğu ortada. Elbette Clinton. Seçim mücadelesinde kimin kendisini diskalifiye ettiği de ortada. Trump, kendine yönelik övgülerle dolu ve tümüyle uydurulmuş suçlamalarla dolu bir seçim kampanyası yürüttü" değerlendirmesinde bulunuldu.

Alman televizyon kanallarında yapılan yorumlarda da Alman halkının büyük çoğunluğunun Trump'ın seçim zaferinden dolayı hayal kırıklığına uğradığı ve ikili ilişkilerin geleceğine olumlu bakmadığı görüşlerine yer verildi.

Sky News ise "Bay Brexit" olarak tanımladığı Trump'ın ABD Başkanı seçilmesinin, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit planlarında değişikliğe neden olabileceği yorumlarına yer verdi. Kanalın siyaset editörü Faisal İslam, konuya ilişkin analizinde, Trump'ın ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Londra'ya yapabileceğini ve iki ülke arasında yeni ticaret anlaşmalarına varılabileceğini kaydetti. 

Liberation gazetesi de ABD seçimleri için yayınladığı özel baskıda, Trump ve kıyamet kelimelerini birleştirerek “Trumpocalypse” manşetini kullandı. Haberde Trump’ın seçilmesiyle ABD ve dünyanın geleceğinin aşırı sağcı bir yönetimle karşı karşıya olduğu değerlendirmesine yer verildi.

İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, internet sitesinden, “Trump Başkan. ABD seçimlerinde şok” manşetiyle ABD seçimlerinin sonuçlarını duyurdu.

Corriere della Sera da “Trump’ın zaferi. Clinton, onu aradı ve yenilgiyi kabul etti” başlığını attı, ABD başkanlık seçiminin ardından Milano Borsası’nın güne yüzde 2,4’lük kayıpla başladığını aktardı.

La Stampa gazetesi de “Trump’ın zaferi” başlığını kullanırken Trump’ın, seçim zaferi konuşmasındaki, “Herkesin başkanı olacağım” sözünü öne çıkardı. Gazete, milyarder iş adamının, kritik ve belirsiz gözüken bütün eyaletleri kazanarak seçimde zafere ulaştığını yazdı.

Gazetenin bir süre ABD muhabirliği de yapan genel yayın yönetmeni Maurizio Molinari de yaptığı yorumda, seçim sonuçlarının her türlü tahmini, Clinton’ın liderlik ettiği Demokratları alt ederek bir sürpriz çıkardığını belirterek “Trump’ın zaferi, Amerikan demokrasisinin canlılığını ve değişim kapasitesini doğruladığı.” ifadesini kullandı.

Rainews24 haber kanalı “Trump, Beyaz Saray’a. Düzene tokat” başlığını kullanırken İtalyan haber ajansı ANSA da “ABD seçimlerinde şok. Zafer Trump’ın” başlığıyla haberini duyurdu.


Macaristan'daki günlük siyasi gazetelerinden Magyar Nemzet internet sayfasından yayınladığı haberde, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın, neredeyse imkansızı başararak büyük bir zafer kazandığını belirtti. Haberde, Trump'ın seçim zaferi konuşmasındaki tüm ülkelerle iş birliği yapacağı ve uzlaşma politikası yürüteceği sözlerine yer verildi.

Danimarka'daki Politiken gazetesi, Trump’ın seçimi kazanmasını “Sansasyon: Donald Trump ABD’nin yeni başkanı” başlığıyla duyurdu. Berlingske gazetesi ise seçim sonucunun şaşırtıcı olduğunu belirterek sonucun çok az anket şirketi, gözlemci ve seçmen tarafından tahmin edildiğini bildirdi.

Tabloid gazetesi Ekstra Bladet, "Trump sahneye çıktı, Danimarka’da hisse senetleri düşüyor" başlığını atarken Ekstra Bladet gazetesi, Donald Trump’ın seçim zaferinin ardından ülke borsasında düşüşler yaşandığını bildirdi.

Avusturya'nın devlet televizyonu ORF, “ABD’nin yeni başkanı Donald Trump” başlığını kullanarak "Donald Trump, tüm tahminlerin aksine ABD’nin 45. Başkanı oldu” yorumunda bulundu. 

TRUMP DÜNYA MANŞETLERİNDE

Sayfa Yükleniyor...