Ehud Olmert: Türkiye İsrail'in düşmanı değil

İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert, "Türkiye, İsrail'in düşmanı değil" diyerek, İsrail hükümetini Türkiye ile diplomatik krizi çözmeye çağırdı.

05.09.2011 - 11:14

Ehud Olmert: Türkiye İsrail'in düşmanı değil

İsrail radyosunun haberine göre Olmert, dün gece düzenlenen bir konferansta, "Türkiye ile ilişkilerimizi iyileştirmek mümkün ve bu İsrail'in milli çıkarınadır. Bu yüzden bunu yapmak zorundayız" diye konuştu.

Türkiye'nin, Mavi Marmara olayı nedeniyle İsrail'in özür dilememesi üzerine uygulamaya koyduğu ve koyacağını bildirdiği yaptırımlarla ilgili açıklamalarının ardından, İsrail'in buna itidalli bir şekilde cevap vermesinin kendisini memnun ettiğini söyleyen Olmert, "Ben Türkiye'deki liderleri şahsen tanıyorum. Türkiye, İsrail'in düşmanı değil, İsrail de Türkiye'nin düşmanı değil. Türkiye, geçmişte çıkarlarımız için çok önem atfeden, önemli ve hassas temaslar için bir köprü olmuştur ve ileride de böyle olabilir" ifadesini kullandı.

Konuşmasında barış sürecine de değinen ve Filistin Yönetimi'ndeki liderleri, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ve Başbakan Selam Feyyad'ı iyi tanıdığını belirten eski İsrail Başbakanı, "Şu anki Filistin Yönetimi liderliğinden daha fazla barış isteyen bir Filistin liderliği bulamazsınız" dedi.

İSRAİL BASININDA TÜRKİYE
İsrail basınında da Türkiye ile ilgili yorumlara ve iki ülke ilişkilerinin geleceğine geniş yer verildi.

Haaretz gazetesi yazarlarından Akiva Eldar, Türkiye ile yaşanan krizin, İsrail'in diplomatik Tsunami'sinin başlangıcı olduğunu yazdı.

Jerusalem post gazetesinde yeralan makalede ise, Türkiye ile yaşanan krizde, İsrail'in sanılandan çok daha fazlasını kaybedeceği belirtildi.

Yazıda, İsrail'in sadece diplomatik ve askeri bir müttefik kaybetmediği kaydedilirken, Türkiye'nin İsrail için terörle mücadelede önemli bir ortak olduğuna ve bu sayede pek çok önemli istihbarat elde edildiğine dikkat çekildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...