'Erdoğan Gazze’de tanrı gibi karşılanacaktır'

İsrail'in eski Ankara Büyükelçisi Alon Liel, "Erdoğan Gazze'ye giderse, bir tanrı gibi karşılanacaktır" dedi. Liel, Erdoğan'ın Gazze Şeridi'ne yapmayı planladığı geziden İsrail'in büyük endişe duyduğunu da belirtti.

07.09.2011 - 10:15

'Erdoğan Gazze’de tanrı gibi karşılanacaktır'

Türkiye-İsrail arasındaki özür krizi batı medyasında bugün de geniş yer buldu. İngiliz İndependent gazetesine konuşan İsrail'in eski Ankara Büyükelçisi Alon Liel, "Erdoğan Gazze'ye giderse, bir tanrı gibi karşılanacaktır" dedi.

Eski Büyükelçi, İsrail ve Amerika'nın, Erdoğan'ın olası Gazze ziyaretini engellemek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini de sözlerine ekledi.

TÜRKİYE İSRAİL İLE ASKERİ TİCARETİNİ DONDURDU
Financial Times, İsrail'i ''şımarık oğlan'' diye niteteleyen Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerini başlığa çektiği haberinde, Türkiye'nin İsrail ile arasındaki askeri ticareti dondurduğunu bildirdi.

Haberde, ''şımarık oğlan'' tabirinin yanısıra Erdoğan'ın İsrail'i ''devlet terörü'' ile suçladığı belirtilirken, savunma sektörünü ilgilendiren ticaret yaptırımının bir kurbanının Türk F-16'larının İsrail yapımı elektronik sistemlerle donatılmasını hedefleyen 144 milyon dolarlık anlaşma olabileceği ifade edildi.

Haberde, iki ülke arasında toplam ticaretin geçen yıl yaklaşık 3 buçuk milyar dolara vardığını hatırlatıldı.

'TÜRKİYE'NİN TAVRI MISIR VE ÜRDÜN'Ü ETKİLEYEBİLİR'
Türk-İsrail anlaşmazlığının bölge siyasetinde daha geniş etkileri olabileceğini kaydeden Financial Times, Başbakan Erdoğan'ın gelecek hafta bir stratejik ortaklık anlaşması imzalamak üzere Mısır'a planladığı geziye dikkat çekti.

Gazete, Türkiye'nin etkisiyle Mısır'ın da İsrail'e karşı daha sert bir çizgi benimseyebileceği görüşüne yer verdi.

Financial Times, Türkiye'nin tutumunun zaman içinde Mısır ve Ürdün'ün İsrail ile ilişkilerine de yansıma olasılığının İsrailli yetkilileri en çok endişelendiren konu olduğunu belirtti. 

İSRAİL'İN BÖLGEDE MÜTTEFİKİ KALMAYABİLİR
Gazete, Arap dünyasında sadece Mısır ve Ürdün'ün İsrail ile diplomatik bağları olduğunu hatırlarak, İsrail'in bu iki ülkeyi de kaybetmesi durumunda Müslüman aleminde hiçbir müttefiki kalmayacağını ifade ediyor.

İsrailli gözlemcilerin Erdoğan'ın Mısır'a planladığı geziyi ''kritik bir sınav'' diye nitelediğini yazan Financial Times, Türk liderin Mısır'dan Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ne geçmesinin hem Filistinli İslamcı örgüte büyük bir siyasi zafer kazandıracağını hem de İsrail'e diplomatik anlamda ciddi bir darbe indireceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...