Eroğlu hükümeti güvenoyu aldı

KKTC'de Derviş Eroğlu başkanlığınıdaki yeni hükümet güvenoyu aldı.

Anadolu Ajansı 18.05.2009 - 11:19

Eroğlu hükümeti güvenoyu aldı

KKTC'de 19 Nisan'da yapılan erken genel seçimlerden 26 milletvekiliyle birinci çıkan ve tek başına hükümet kuran, Derviş Eroğlu başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümeti, Cumhuriyet Meclisi'nden güvenoyu aldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplanan mecliste 22. hükümetin güven oylaması yapıldı.

Oylama sonucu, 23 ret oyuna karşı 26 kabul oyu alan Derviş Eroğlu başkanlığındaki kabine güvenoyu aldı. Oylamaya CTP milletvekili Özdil Nami katılamadı.

Açık oylamada, muhalefet partileri Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Özgürlük ve Reform Partisi milletvekilleri, hükümete "ret" oyu verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, genel seçimlerin ardından UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'na hükümeti kurma görevi vermiş, Eroğlu yeni kabineyi açıklamış ve hükümet programı geçen pazartesi günü mecliste okunmuştu. Hükümet programı üzerindeki görüşmeler ise perşembe, cuma ve cumartesi günleri yapılmıştı.

50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi'nde UBP 26, CTP 15, DP 5, TDP 2, ÖRP 2 milletvekiline sahip.

EROĞLU: ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI
Derviş Eroğlu, hükümet mecliste güvenoyu aldıktan sonra yaptığı konuşmada, kendilerine oy veren ve vermeyen herkese teşekkür etti. Sorunları aşmak için iktidara talip olduklarını ve elden gelen uğraşı vereceklerini ifade eden Eroğlu, "Halkımızın verdiği desteğe layık olmaya çalışacağız" dedi.

Meclis çatısı altında, yasa tasarıları, gündem dışı konuşmalar ve araştırmalarda birlik ve beraberliğin ortaya çıkmasını, samimi eleştiri yapılmasını istediklerini ve eleştirilere açık olduklarını ifade eden Eroğlu, her türlü eleştiriden faydalanma uğraşı içinde olacaklarını kaydetti.

Amaçlarının, KKTC halkının mutluluğu ve refahı olduğunu belirten Eroğlu, "Güvenoyunu almış bulunmaktayız. Güvenoyu almakla olayın bitmediğinin de bilinci içerisindeyiz. Şimdi icraat zamanıdır. UBP iktidarı en iyi şekilde yasalara ve anayasaya bağlı olarak icraatlarını yapma gayreti içerisinde olacaktır" diye konuştu.

Başbakan Eroğlu'nun teşekkür konuşmasının ardından Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantısını tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...