'Esad kimyasalı Lübnan ve Irak'a taşıyor'

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime alınması ve imhası konusunda anlaşmaya vardıkları açıklamasından dakikalar sonra Suriyeli muhalifler ortaya yeni bir iddia attı. Suriyeli muhalifler, Esad'ın kimyasal silahlarını Lübnan ve Irak'a taşıdığını ileri sürdü.

14.09.2013 - 15:33

'Esad kimyasalı Lübnan ve Irak'a taşıyor'

Suriyeli muhaliflerin askeri gücü Özgür Suriye Ordusu Komutanı General Selim İdris, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın envanterindeki bir kısım kimyasal silahı, BM gözlemcilerinin denetiminden kaçırmak için Lübnan ve Irak'a taşığını iddia etti.

Muhalif komutan İdris, Esad güçlerinin kimyasal silahları bu iki ülkeye taşımasının birkaç gün önce başladığını ve devam ettiğini söyledi.

Özgür Suriye Ordusu Komutanı General Selim İdris, Rusya ve ABD'nin kimyasal silahlarla ilgili vardıkları anlaşmanın Suriye'deki krizi çözmeye yardımcı olmayacağını da savundu.

ABD VE RUSYA ANLAŞTI
ABD ve Rusya, Suriye'nin elindeki kimyasal silahların kontrolü ve imhasının şartları konusunda bugün anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya vardıkları açıklamasını İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye'nin kimyasal silahları konusunda 3 gün boyunca pazarlık yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptı.

Plana göre, Suriye'nin elindeki kimyasal silahların tümünün 2014 ortalarına kadar imha edilmesi veya bu ülkeden çıkarılması hedefleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...