İlişkili Haberler

İsrail'de büyük tartışma yaratan davada 20 yaşındaki İsrail askeri çavuş Elor Azaria savcının talep ettiğinin çok altında bir cezaya çarptırıldı.

İsrail Askeri Mahkemesi, "adam öldürme" suçu işlediğine hükmettiği Azaria'ya 18 ay hapis cezası verdi.

İsrail yasaları adam öldürme suçuna 20 yıl hapis öngörüyor.

SALDIRI NASIL OLMUŞTU?

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da geçen yıl mart ayında "bir askeri bıçakladıkları" iddiasıyla 21 yaşındaki Filistinli Abdulfettah eş-Şerif ve yine 21 yaşındaki Remzi el-Kasravi öldürülmüştü.

Olaydan saatler sonra bir İsrail askerinin, yerde yaralı halde yatan Abdulfettah eş-Şerif'i başından vurarak öldürdüğü anın görüntüleri ortaya çıkmıştı.

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem'in, Youtube üzerinden yayınladığı görüntülere göre, söz konusu asker yerdeki yaralı Filistinlinin yakınına gelerek başına nişan alıyor ve ateş ediyor. Filistin kamuoyunda infiale yol açan görüntüler, uluslararası toplumun da tepkisini çekmişti.

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada, yaralı Filistinlinin vurularak öldürülmesi "korkunç, ahlaksız ve gayri adil" bir fiil şeklinde tanımlanarak, kınanmıştı.

İsrail ordusu ise görüntünün yayınlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, soruşturma bitene kadar da Azaria isimli askerin görevinden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.

Azaria ise daha sonra yaptığı savunmada, yerde yaralı halde yatan Filistinlinin "üzerinde bomba olduğu tehlikesiyle ateş ettiğini ve Abdulfettah eş-Şerif'in kendisinin sıktığı kurşun nedeniyle değil daha önce aldığı yara nedeniyle öldüğünü" öne sürmüştü.

Yafa Askeri Mahkemesi'nde bu yılın başında görülen davada askeri hakim Maya Heller, İsrail askerinin, Filistinliyi "gereksiz" yere vurarak öldürdüğünü söylemiş, Azaria'nın avukatlarının yaptığı "Eş-Şerif daha önce aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetti" yönündeki savunmayı da reddetmişti.

Kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulunan Azaria'nın alacağı cezaya daha sonra karar verileceği duyurulmuştu.