Fransa uçak gemisini Akdeniz'den çekiyor

Fransa terör örgütü DAEŞ'a karşı operasyonlarında kullandığı savaş uçaklarının bir kısmının bulunduğu Charles de Gaulle uçak gemisini Fransa'ya çekti.

14.12.2016 - 16:33

Fransa uçak gemisini Akdeniz'den çekiyor

Charles de Gaulle'ün yaklaşık 18 ay sürecek daha önce planlanan bir bakım ve teknolojik yenilemeye tabi tutulacağı belirtildi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 17 Kasım 2015'te meydana gelen 130 kişinin öldüğü ve DAEŞ'ın üstlendiği terör saldırılarının ardından 24 Rafale savaş uçağı kapasiteli Charles de Gaulle uçak gemisi Doğu Akdeniz'e gönderilmişti.

Geçen cuma günü Charles de Gaulle uçak gemisini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesine ait savaş uçaklarının Suriye ve Irak'ta terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında 5 bin uçuş gerçekleştirdiğini, bin 600 hedefin etkisiz hale getirildiğini ifade etmişti.

Eylül 2014'ten bu yana DAEŞ'la mücadeleye katılan Fransa'nın Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki hava üslerindeki uçaklarıyla hava saldırılarına devam etmesi bekleniyor.

Fransız savaş uçaklarının yoğun bombardıman dolayısıyla, ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinden cephane desteği aldığı belirtilmişti.

Musul’un DAEŞ’tan geri alınması için peşmergeleri eğitmek üzere geçen yıl bölgeye askeri uzmanlar ve teçhizat gönderen Fransa, son olarak Musul operasyonuna destek için top bataryası sevk etmişti.

Charles de Gaulle uçak gemisinde 18 ay sürmesi planlanan teknolojik yenilemenin 1.3 milyon euroya mal olacağı kaydedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...