Fransa'dan Esad'a kimyasal silah uyarısı

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ''Suriye yönetiminin kimyasal silah kullanması halinde, uluslararası yanıtın derhal ve çok çabuk olacağını'' söyledi.

Haberler 31.08.2012 - 14:13

Fransa'dan Esad'a kimyasal silah uyarısı

Europe-1 radyo kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Şam rejiminin doğrudan veya dolaylı kimyasal silaha başvurma ihtimalinin derhal karşılığını bulacağı uyarısında bulundu.

''Bu konuda kesin kararlı olduklarını'' yineleyen Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, bu silahların oldukça tehlikeli olduğunu söyledi.

Suriye'ye insani yardım için bazı gelişmelerin sağlanacağı umudunu taşıdığını ifade eden Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Rusya ve Çin'in vetosuna dikkati çekerek, siyasi açıdan ise ortak karar verilmesinin zorluğuna işaret etti.

Fransa'nın Suriye'deki muhaliflerin bir çatı altında toplanması ve bütün toplulukları temsil edecek geçici bir hükümetin kurulması için bütün çabayı gösterdiğini ifade eden Fabius, yeni geçici hükümetin Suriye toplumunun bütün kesimlerinin haklarını garanti altına almasının önemini vurguladı.

'ESAD TÜRÜ BİR REJİM İSTEMİYORUZ'
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa, ''Beşşar Esad türü bir rejimin tekrar işbaşına gelmesini istemiyor'' ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Fransa'nın girişimiyle Güvenlik Konseyi ve Suriye'ye komşu ülkelerin dışişleri bakanları Suriye'deki insani durumu görüşmek üzere dün New York'ta biraraya gelmişti.

RUSYA: SURİYE'YE YAPTIRIM KALDIRILSIN
Rusya ise, Suriye'ye yönelik yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya adına konuşma yapan BM Daimi temsilcisi Vitaliy Çurkin, ABD ve Avrupa Birliği tarafından Suriye'ye yönelik uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini öne sürdü.

BM Güvenlik Konseyi'ni by-pass ederek uygulamaya konan yaptırımların Suriye krizinin çözümünde faydalı olmayacağını belirten Çurkin, bu tür adımların Suriye'deki insani duruma zarar vereceğini iddia etti.

Rusya, uluslararası alanda Suriye yönetimine destek veren en önemli güç olarak gösteriliyor.

Sayfa Yükleniyor...