Güney Kıbrıs'ta Anastasiadis ilk turda seçilemedi

Kıbrıs Rum kesiminde halk, devlet başkanını belirlemek için sandık başına gitti. Görevdeki Rum lider Nikos Anastasiadis oyların yüzde 35’ini alarak sandıktan birinci sırada çıktı. Komünist AKEL partisinin desteklediği Stavros Malas’sa oyların yüzde 30’unu alarak ikinci sırada yer aldı.

Haberler 29.01.2018 - 11:55

Güney Kıbrıs'ta Anastasiadis ilk turda seçilemedi

Hiçbir aday yüzde 50’den fazla oy alamadığı için seçimler, en fazla oy alan merkez sağın adayı Nikos Anastasiadis ile ikinci sırada çıkan merkez solun adayı Stavros Malas arasında 4 Şubat Pazar günü yeniden yapılacak.

Oyların yüzde 25’ini alarak seçimden üçüncü sırada çıkan milliyetçi çizgideki DİKO partisinin lideri Nikolas Papadopulos’un tavrı, ikinci turun kaderini belirleyecek.

DİKO lideri Papadopulos’un geçmişte de olduğu gibi kurulacak yeni kabinede bakanlık almak koşuluyla sağın adayı Nikos Anastasiadis’I destekleyeceği ve Rum liderin ikinci turda çok rahat bir zafer kazanacağı tahmin ediliyor. Anastasiadis’in seçimi kaybeden diğer adaylarla da çeşitli pazarlıklar yapacağı belirtiliyor. Bunlar arasında yüzde 2 oy alan vatandaşlar ittifakı lideri Yorgos Lillikas da var.

Seçimlerin ikinci turu 4 Şubat Pazar günü merkez sağdaki Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ’nin adayı Nikos Anastasiadis ile komünist AKEL’in desteklediği solun adayı Stavros Malas arasında yapılacak.

İkinci turda Anastasiadis’in Malas karşısında zafer kazanacağı öngörülüyor zira Anastasiadis dışındaki sağcı adaylara giden yüzde 28 oranında oyun çok önemli bir bölümünün ikinci turda Nikos Anastasiadis’e yöneleceği tahmin ediliyor.

Seçimden üçüncü sırada çıkan DİKO’nun şimdiki Rum lideri desteklemesi halinde Anastasiadis’in ikinci turda solun adayı Malas karşısında güçlü bir zafer ilan etmesi mümkün görünüyor.

Olaysız geçen seçimlerde, 550 bin kayıtlı seçmenden yüzde 71’i sandığa gitti. Katılımın 2013 seçimlerine göre yüzde 12 oranında azalması dikkat çekti.

İkinci tura kalan iki aday da Kıbrıs’ta Türklerle federal çözümü savunuyor. Bu açıdan bakıldığında Rum halkının tercihini ağırlıklı olarak federal çözüm sözü veren adaylardan yana yaptığı görülüyor.

Buna karşılık çözüm karşıtı aşırı sağcı ve ırkçı cephenin de oylarını ikiye katladığı görülüyor. Yunanistan’daki aşırı sağcı Altın Şafak partisinin adadaki uzantısı olan ırkçı ELAM partisinin lideri Hristos Hristu’nun oyların yüzde 5.6’sını alarak seçimi dördüncü sırada tamamlaması dikkat çekiyor.

Rum kesiminde gelecek Pazar günü seçilecek lider, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkenin iktisadi ve sosyal politikalarını oluşturmanın yanı sıra Kıbrıs müzakerelerini yürütecek ismi de olacak.

Rum seçimlerinin ardından muhtemelen Nisan ayında, Kıbrıs sorununu çözme konusunda yürütülen ancak başarısızlıkla sonuçlanan çabaların, uluslararası topluluğun da devreye girmesiyle yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

Nikos Anastasiadis halkına, yeniden seçilmesi durumunda müzakere sürecini kaldığı yerden sürdürme sözü veriyor.

Nikos Anastasiades, geniş tabanlı bir hükümet için herkesle işbirliğine hazır olduğunu açıkladı ve Cumhurbaşkanlığı görevi için son kez aday olduğunu söyledi.

Anastasiades, seçim sonuçları "son beş yılda birlikte çizdiğimiz yola devam yönünde güçlü bir talimat veriyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...