Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni lideri Nikos Anastasiadis bakanlar kurulunu oluşturdu. Anastasiadis’in “Ulusal Kurtuluş Hükümeti” adını verdiği koalisyonda kendi partisi DİSİ’den 5, aşırı milliyetçi çizgideki DİKO’dan 4, muhafazakar Avrupa Partisi’nden de 1 bakan yer aldı.

Anastasiadis’in geniş tabanlı hükümetinde Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides oldu. Kasulides uzun yıllar Avrupa Parlamentosu'nda görev yaptı. DİSİ partisinden 2008 seçimlerinde başkan adayı olan ancak Hristofyas’a karşı seçimi kaybeden Kasulides, kilise ve EOKA’cılar tarafından desteklenen bir isim. Kasulides eski Rum başkanlardan Glafkos Klerides döneminde de dışişleri bakanı olarak görev yapmıştı.

ANNAN PLANINA 'EVET' DEMİŞTİ
DİSİ partisinde Anastasiadis’ten sonra gelen en güçlü isim olan Kasulides’in Rum tarafının Kıbrıs müzakerelerinde izleyeceği politikaların şekillenmesinde de önemli rol oynayacağı biliniyor. Kasulides, 2004 yılında referanduma sunulan Annan çözüm planını desteklemişti.

'EKONOMİNİN DAHİ ÇOCUĞU'
Ülkede 20 milyar Euro’ya ulaşan ekonomik krize çare arayan yeni başkan Nikos Anastasiadis’in mali konulardaki en büyük kozu Mihalis Sarris. “Ekonominin dahi çocuğu” olarak bilinen 65 yaşındaki Sarris Maliye Bakanı olacak.

KKTC EŞCİNSEL PAZARLIKTAN TUTUKLAMIŞTI
Anastasiadis’in kabinesinde tüm partilerin ortaklaşa desteklediği Mihalis Sarris, Dünya Bankası, Avrupa Bankası, Rum merkez bankası ve birçok özel bankada yönetici olarak görev aldı. Sarris, eski başkanlardan Tasos Papadopulos ve Dimitris Hristofyas dönemlerinde de Maliye bakanıydı. Sarris, 4 Türk’le eşcinsel ilişki için pazarlık yaptığı iddiasıyla KKTC’de tutuklanmış, daha sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

Anastasiades’in yarın resmen duyuracağı kabinesinde kendi partisi DİSİ’den içişleri bakanlığına Sokratis Hasikos, adalet bakanlığına İoanna Nikolau, çalışma bakanlığına Haris Yeorgiyadis, bayındırlık ve ulaştırma bakanlığına Tasos Mitsopulos getirilecek.

Milliyetçi çizgideki DİKO’dan ise, Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis, Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Sağlık Bakanı Petros Petridis ve Eğitim Bakanı olarak da Kiriakos Kenevezos görev alacak.

MICROSOFT'TAN TRANSFER
Amerikan yazılım devi Microsoft’un 24 ülkeden sorumlu yöneticisi olan Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yataklarıyla ilgili konuları da bizzat yürütecek.

Avrupa Partisi EURO.KO'ya verilecek olan bakanlıK için Mihallis Yorgallas'ın adı geçiyor ancak Yorgallas'tan henüz yanıt gelmediği belirtiliyor. Yorgallas'ın görevi kabul etmemesi durumunda Anastasidis, Avrupa Partisi Başkan Yardımcısı Nikos Kuyalis'ı bakanı olarak atayacak.