Hamas liderinin oğlu İsrail'e çalışmış

İsrail gazetesi Haaretz, Hamas kurucularından Şeyh Hasan Yusuf'un oğlunun İsrail iç güvenlik servisi için çalıştığını yazdı.

Anadolu Ajansı 24.02.2010 - 14:11

Hamas liderinin oğlu İsrail'e çalışmış

İsrail'in Haaretz gazetesi, Hamas'ın kurucularından ve önde gelen isimlerinden Şeyh Hasan Yusuf'un oğlunun yıllarca, İsrail'in iç güvenlik servisi Şin Bet (Şabak) için çalıştığını yazdı.

Haaretz, Batı Şeria'daki Hamas liderlerinden Şeyh Hasan Yusuf'un, Hristiyanlığı seçen oğlu Musab Hasan Yusuf'un, örgüt içindeki en önemli kaynaklarından biri olarak ve 10 yıldan fazla süreyle Şin Bet'e hizmette bulunduğunu öne sürdü.

Musab Hasan Yusuf'un, İsrail'e verdiği istihbaratla birçok hücrenin ortaya çıkarılmasını sağladığı, ayrıca onlarca intihar eylemiyle suikast girişiminin de önlendiği ifade ediliyor.

Haaretz, bilgilerin, ABD'de gelecek hafta piyasaya çıkacak olan, Musab Hasan Yusuf'un hatıralarını kaleme Ron Brackin'in "Hamas'ın Oğlu" adlı kitapta yer aldığını da belirtti.

Halen 32 yaşındaki Musab, 10 yıl kadar önce Hristiyanlığa yöneldikten sonra, 2007 yılında Batı Şeria'yı terk ederek ABD'ye gitmişti. Musab halen Kaliforniya'da yaşıyor.

Hatıralarına göre Musab Hasan Yusuf, Şin Bet'in Hamas liderliği içindeki en önemli kaynaklarından biri olarak değerlendirildi ve kod adı da "Yeşil Prens" oldu.

İkinci intifada döneminde, Musab Yusuf'un Şin Bet'e sağladığı istihbaratla, İsrailli hedeflere yönelik intihar eylemleri planlamaktan sorumlu görülen birçok üst düzey Filistinli'nin tutuklanmasının sağlandığı; bunlar arasında Hamas'ın Batı Şeria'daki askeri komutanlarından İbrahim Hamid, El Fetihli Tanzim lideri, halen İsrail'de cezaevinde bulunan Mervan Barguti, yine Hamas'ın önde gelen isimlerinden, cezaevindeki Abdullah Barguti'nin de yer aldığı belirtildi.

Musab Yusuf'un, babasına yönelik İsrail'in suikast planlarını da engellediği belirtiliyor.

KEŞKE GAZZE'DE OLSAM, İSRAİL GÜÇLERİNE KATILSAM
Musab Hasan Yusuf, Kaliforniya'dan telefonla Haaretz'e yaptığı açıklamada, "Keşke şimdi Gazze'de olsaydım. Üniforma giyerek, Gilad Şalit'i kurtarmak için İsrail'in özel kuvvetleri arasına katılırdım" dedi.

Musab Hasan Yusuf, "Orada olsaydım yardımcı olabilirdim. Önde gelen teröristleri yakalamak için tutuklamalarla ve soruşturmalarla çok vakit yitirdik. O yakalananların hepsi şimdi Şalit karşılığında serbest bırakılmak istiyor. Bu yapılmamalıydı" ifadesini kullandı.

Yusuf'un 1996'da, Hamas'ın yönetimine sızmak için kendisini ele geçirmek isteyen Şin Bet ajanları tarafından yakalandığı, Şin Bet'in bu konudaki çabalarının başarılı sonuç verip, Yusuf'un 1997'de cezaevinden salıverildiği kaydedildi.

GÜVENLİK NİŞANINI HAK EDİYOR
Yusuf'la ilgili olan, artık güvenlik hizmetinde bulunmayan görevlinin de "Yusuf'un, hayatları kurtarmak istediği için İsrail'le işbirliğine gittiğini" söylediği belirtildi.

Yusuf'un anılarının bulunduğu kitapta adı Yüzbaşı Luay olarak verilen görevli, "Birçok kişi hayatını Yusuf'a borçlu ve bundan haberleri de yok" derken, Yusuf'dan çok daha az şey yapanların İsrail güvenlik nişanı aldığını söyledi ve "O bunu kesinlikle hak ediyor" diye konuştu.

Yüzbaşı Luay, bir anısını aktarırken, Şin Bet'in, Ramallah'ın El Manara meydanında bir intihar eylemcisine, patlayıcı kuşak verileceği istihbaratını aldığını, bu kişinin ismini ve nasıl biri olduğunu bilmediklerini, sadece 20'li yaşlarda ve kırmızı tişört giyeceği bilgisine sahip olduklarını ifade ederek, "Oraya Yeşil Prensi gönderdik. Hedefi dakikalar içinde belirledi, onu kimin aldığını da görüp, arabalarını takip etti ve bizim eylemciyle, ona patlayıcıyı verdiği belirtilen kişiyi tutuklamamızı sağladı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...