Merkel ve Hollande askeri uçakla kaza bölgesini denetledi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Fransa'nın güneyinde düşen yolcu uçağının enkazının arama çalışmalarını denetledi. Uçağın ikinci karakutusu da bulundu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 25.03.2015 - 19:39

Merkel ve Hollande askeri uçakla kaza bölgesini denetledi

Hollande ve Merkel, Lufthansa'ya ait Germanwings havayolu şirketinin Airbus A320 tipi uçağının Seyne-les-Alpes kasabası yakınlarındaki enkaz arama çalışmalarının yürütüldüğü bölgeye askeri bir helikopterle geldi. 


İki lider kazanın meydana geldiği bölge üzerinde helikopterle kısa bir uçuş gerçekleştirdi.

Daha sonra İspanya Başbakanı Rajoy ile bir araya gelen liderler, çalışmalarla ilgili Fransız güvenlik ve sağlık ekipleri yetkililerinden bilgi aldı.

Bölge valisi liderlere, enkaz kurtarma çalışmalarının koordine edildiği bir çadırda brifing verdi.

Liderler daha sonra Seyne-les-Alpes kasabasındaki kiliseye geçerek, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla bir araya geldi ve dua etti. 

2. KARAKUTU DA BULUNDU 

Bu arada düşen uçağın 2. karakutusu da bulundu. Dün, kazadan sonra ilk karakutu da bulunmuştu. İlk bulunan karakutudaki bilgilere ulaşıldı. Birkaç gün içinde kayıtların çözüleceği açıklandı. Enkaz bölgesinde ise hala çalışmalar devam ediyor.

YAKINLARI İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK

Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları, bölgeye Marsilya Havaalanı'ndan taşındı. Ölenlerin yakınlarının konaklaması için 900 lojman tahsis edilirken, bu kişilere psikolojik destek vermek amacıyla özel ekipler oluşturuldu.

Üç lidere kazadan sonra yapılan kurtarma çalışmalarıyla ilgili brifing verildi. 
Üç lidere kazadan sonra yapılan kurtarma çalışmalarıyla ilgili brifing verildi. 

40 ÇEVİRMEN GÖREVLENDİRİLDİ 

Ölenlerin yakınlarına yardımcı olmak için ayrıca bölgeye 40 çevirmen gönderildi.

Hava koşullarının enkaz arama çalışmaları için bugün daha uygun olduğu ve hava koşularının yarın da iyi olmasının beklendiği belirtildi.

Enkazın düştüğü bölgede güvenlik çemberi kuran jandarma, enkazın bulunduğu dağlık alana ulaşmak için de 7 kilometre uzunluğunda parkur oluşturdu.

10 HELİKOPTER 300 İTFAİYE VE JANDARMA 

Enkaz arama çalışmalarına 10 helikopter ile 300'e yakın itfaiye ve jandarma katılıyor.

İspanya'nın Barselona kentinden dün Almanya'nın Düsseldorf kentine gitmek için havalanan ve Fransa'nın güneyindeki İtalya sınırına yakın Seyne-les-Alpes kasabası yakınlarında düşen Alman Lufthansa Havayolları'na ait Germanwings havayolu şirketinin Airbus A320 tipi uçağı 6 mürettebat ve pek çok farklı ülkeden 144 yolcu taşıyordu.

Sayfa Yükleniyor...