'İngiltere'nin yaptığı alnında kara leke olacak'

İngiltere'nin, Muammer Kaddafi yönetimine bağlı diplomatları sınırdışı edip, Libya'daki isyancı güçlerden oluşan Ulusal Geçiş Konseyi'ni ülkenin meşru hükümeti olarak tanımasına, Kaddafi rejiminden kınama geldi.

28.07.2011 - 10:02

Kaddafi yönetiminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, Trablus'ta düzenlenen basın toplantısında İngiltere’nin Libya’daki isyancı güçlerden oluşan Ulusal Geçiş Konseyi'nin meşru hükümet olarak tanıması kararını 'sorumsuzca ve yasadışı' olarak niteleyerek, bu kararın Londra hükümetinin alnında kara bir leke olacağını söyledi.

'KARAR ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI'
Libyalı bakan uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğunu vurguladığı bu kararın geri alınması için yasal yollara başvuracaklarını kaydetti.

Kaim, İngiltere ve Fransa'nın Kaddafi yönetimini baltalama girişimlerinin sonuç getirmeyeceğini savunarak iki ülkenin ülkesine karşı yürüttüğü politikaları, ölü beygire eğer vurmaya benzetti.

KADDAFİ ELÇİLERİ SINIRDIŞI EDİLDİ
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Libya'nın tek meşru hükümeti olarak Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıyacaklarını duyurdu.

Kararın ardından İngiliz polisi, Londra'nın lüks semtlerinden Knightsbridge'de bulunan elçiliğe girdi. Buradaki sekiz diplomattan ülkeyi terketmeleri istendi. Libya maslahatgüzarının da sabah dışişlerine çağırılıp üç gün içinde ülkeden ayrılmasının istendiği açıklandı.

Hague, İngiltere'nin Libya'nın ülkedeki hesaplarda dondurulan 150 milyon dolarlık gelirinin de Geçiş Konseyi'ne yardımcı olmak için serbest bırakılacağını açıkladı.

İNGİLTERE: KADDAFİ LİBYA'YI TERK ETMELİ
NATO'nun hava saldırısında öncü rol oynayan İngiltere, Kaddafi'ye de defalarca iktidarı terk etmesi çağrısını yapmıştı. Ulusal Geçiş Konseyi ise Londra büyükelçiliğine gazeteci-yazar Mahmud Naku'yu getireceklerini duyurdu.

İngiltere ve Fransa yetkilileri hafta başında Muammer Kaddafi'nin iktidardan tamamen çekilmesi kaydıyla ülkesinde kalabileceğini ima etmişti.

Kaddafi rejiminde 33 yıl sürgün hayatı yaşadığını anlatan Naku ise görevden alındıktan sonra sonra Kaddafi'nin ülkede kalmaması gerektiğine inandığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...