'İran Chavez'e insansız uçak yapıyor'

ABD Güney Komutanlığı Komutanı General Douglas Fraser, İran'ın Venezuela ordusu için insansız uçak ürettiğini iddia etti.

08.03.2012 - 11:34

'İran Chavez'e insansız uçak yapıyor'

ABD'nin başkenti Washington'da dün bir basın toplantısı düzenleyen ABD Güney Komutanlığı Komutanı General Douglas Fraser, İran'ın ABD'nin "arka bahçesi"nde faaliyetlerini arttırdığına dikkati çekerek, Tahran'ın Venezuela ordusu için insansız uçak ürettiğini söyledi.

İran'ın Venezuela ordusu için ürettiği iddia edilen insansız uçakları, ABD yapımı insansız uçaklarla karşılaştıran General Douglas Fraser, "Bunlar Predatörler gibi yüksek bir teknolojiye sahip değil. Daha çok 'Scan Eagle' sınıfında insansız uçaklar" dedi.

Venezuela'nın İran'dan satın aldığı insansız uçaklarla ne yapmak istediğini bilmediğini söyleyen Fraser, "Tahminen ülke içi güvenliği sağlamada kullanacaklar" şeklinde konuştu.

İran'ın Güney Amerika'daki faaliyetlerinin sadece bununla sınırlı olmadığını savunan Fraser, Tahran'ın Güney Amerika'daki resmi elçilik sayısı 5'ten 10 çıkardığını ve bazı ülkelerde kültür merkezleri kurduğunu söyledi.

'İRAN ÇIKIŞ YOLU ARIYOR'
Nükleer programı nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik yaptırım uyguladığı Tahran'ın çıkış yolu aramak için Güney Amerika ülkelerine yöneldiğini savunan ABD'li general Fraser, "Uluslararası yaptırımları etkisizleştirmek için diplomatik ilişkilerini geliştiriyorlar" dedi.

'HAMAS VE HİZBULLAH'IN FAALİYETLERİ DE VAR'
ABD'nin İran dışında Hamas ve Hizbullah'ın Güney Amerika'daki faaliyetlerini de yakından takip ettiğini belirten Fraser, bu iki örgütün Güney Amerika'da yasal olmayan işlere karıştığını savundu. ABD'li komutan, El Kaide'nin Güney Amerika'da faaliyetlerini ise tespit etmediklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...