İran nükleer faaliyetlerinde kararlı

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) son karar tasarısına rağmen nükleer enerji faaliyetlerine devam edileceğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 19.11.2011 - 14:52

İran nükleer faaliyetlerinde kararlı

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, nükleer enerji programlarının planlandığı gibi süreceğini söyledi.

UAEK Yönetim Kurulu'nda 2'ye karşı 32 oyla kabul edilen karar tasarısının bir öncekilerden çok da farklı olmadığını belirten Sultaniye, ''Batı'nın İran'a yönelik temelsiz suçlamalarına son tasarıda da yer verildiğini'' kaydetti.

Karar tasarısında İran'dan sorulan sorulara cevap vermesinin de istendiğini ifade eden Sultaniye, ülkesinin nükleer enerji programının sivil amaç dışına çıktığını gösterebilecek bir delil bulunmadığının bilindiğini bildirdi.

'UAEK DENETİMLERİ SÜRECEK'
''İran, uranyum zenginleştirme de dahil bir an bile durmaksızın nükleer enerji faaliyetlerine devam edecek'' diyen Sultaniye, ''UAEK'nın müfettişleri de denetimlerini sürdürecek'' ifadesini kullandı.

İsrail'in, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) taraf olmadığına da dikkati çeken Sultaniye, ''Siyonist rejim, gizlice ve aktif bir şekilde nükleer silah programına devam ediyor ve hiçbir şekilde denetlenmiyor'' dedi.

Sultaniye, UAEK'nın nükleer silah tesislerinin denetlenmesi için İsrail'e hiç baskı yapmadığını söyledi.

İran ve bölge ülkelerinin, Orta Doğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasını istediğini belirten Sultaniye, ''İsrail'in NPT'ye bağlanmadan ve nükleer silahlarını imha etmeden bu isteğin gerçekleşmeyeceğini'' sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...