İran: Suriye'de askeri varlığımız yok

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, İran'ın Esad'a yardım için Devrim Muhafızları ve El Kuds gücü gönderdiği haberlerini yalanladı.

17.09.2012 - 10:13

İran: Suriye'de askeri varlığımız yok

İran'ın Beşşar Esad yönetimine yardım etmek için Suriye'ye Devrim Muhafızları ve El Kuds gücü askerleri gönderdiği iddia edilmişti. Bu iddiayı İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi yalanladı.

İran haber ajansı İRNA'nın haberine göre, "İran'ın Suriye'de askeri var" haberlerinin ardından basın toplantısı düzenleyen İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, "Eğer Batılı ülkelerin Suriye'de teröristlere verdikleri destek ve onların oradaki varlığı iyice incelenirse, İran'ın orada askeri varlığının olmadığı kesin olarak görülecektir" dedi.

"İran, Suriye'ye yalnızca fikri olarak yardım etmekte ve bununla da gurur duymaktadır" diyen Caferi, İran ve Suriye arasındaki güvenlik işbirliği anlaşmasının hala geçerli olduğunu ancak bu anlaşmanın yürürlüğe girme şartlarını bu aşamada söylemenin "imkansız" olduğunu söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters'da dün yer alan bir haberde, İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi'nin Tahran'ın Suriye'de askeri varlığı olduğunu kabul ettiği ileri sürülmüştü.

Haberde, İran Devrim Muhafızları'nın Suriye'de olduğu ancak doğrudan bir askeri yardımda bulunmadığı belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...