İran'da nükleer fizikçi idam edildi

İran'da 2010'dan bu yana tutuklu bulunan nükleer fizikçi Şehram Emiri'nin idam edildi. Emiri İran'ın nükleer silah çalışmalarını ABD'ye sızdırmakla suçlanıyordu.

Anadolu Ajansı 07.08.2016 - 10:38

iran-da-nukleer-fizikci-idam-edildi-2323735.Jpeg

İran'da nükleer fizikçi Şehram Emiri'nin idam edildiği bildirildi. 39 yaşındaki Emiri İran'ın nükleer programlarına ilişkin sahip olduğu önemli bilgileri CIA'ye satmakla suçlanıyordu. 

Londra merkezli Manoto TV'nin haberine göre, Emiri'nin annesi, oğlunun idam edildiğini söyledi. Emiri'nin annesi oğlunun cansız bedeninin yetkililer tarafından aileye geri verildiğini ve boynundaki ip izleri nedeniyle asılarak idam edildiğini anladıklarını belirtti. 

EMİRİ-CIA ÇIKMAZI

Emiri 2009'da Suudi Arabistan'da umre ziyaretindeyken kaybolmuş daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gittiği ortaya çıkmıştı.

Washington yönetimi, Emiri'nin ABD'den sığınma talep ettiğini açıklamıştı. Emiri ise Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından alıkonulduğunu iddia etmişti. 

2010'da İran'a döndüğünde CIA'nın elinden kaçtığını ileri sürülen Emiri, ülkede kahraman gibi karşılanmıştı. Kısa süre sonra ise gözaltına alınan Emiri, daha sonra tutuklanarak hapse mahkum edilmişti. CIA yetkilileri nükleer fizikçinin kendileriyle 5 milyon dolar karşılığında işbirliği yaptığını sızdırmıştı. Emiri ise CIA'nin kendini bir yıl boyunca alıkoyduğunu ve İran'ın nükleer çalışmaları hakkında bilgi vermesi karşılığında 50 milyon dolar teklif ettiğini söylemişti.

Tahran yönetimi, idamla ilgili bir açıklama yapmadı.

Sayfa Yükleniyor...