İran'ın Suudi Arabistan'dan tazminat talebi

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Ohedi, Suudi Arabistan yönetimiyle aralarındaki bazı anlaşmazlıklarda Fransa'nın aracı olacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı 09.08.2016 - 13:24

mekke izdiham iran suudi arabistan090816.jpg

İran Öğrenci Haber Ajansı'na (ISNA) konuşan Ohedi, ülkesinin Mina izdihamında hayatını kaybedenlere tazminat talebiyle ilgili Fransa'nın arabuluculuk yapacağını belirtti.

Ohedi, "Suudi Arabistan hükümeti şu ana kadar bu konuda müzakereden kaçınmış olsa da yakında Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet bu konuları takip etmek için Fransa'ya gidecek. Müzakerelerin Mina şehitlerinin ölüm yıl dönümüne kadar sonuca ulaşmasını umuyoruz" dedi.

İran geçen sene Mekke'de yaşanan vinç kazası ve Mina'daki izdihamda hayatını kaybedenler için Suudi Arabistan'dan tazminat ve kan parası istiyor.

Mekke'de 11 Eylül 2015'te genişletme projesi kapsamında Mescid-i Haram'daki bir vinç devrilmiş, yaşanan faciada 107 kişi hayatını kaybetmişti.

Daha sonra 24 Eylül 2015'te Mina'da şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamda Suudi Arabistanlı yetkililere göre 769 kişi hayatını kaybetmişti.

İran ise 465 vatandaşının Mina'daki izdiham sırasında yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

İki ülke arasında hac mevsimi düzenlemeleri konusundaki anlaşmazlık nedeniyle İran vatandaşlarının bu yıl hac organizasyonuna katılmayacağı açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...