Irkçı lider Le Pen'e AP darbesi

"Müslümanlara hakaret ettiği" gerekçesiyle Fransız mahkemeleri önünde hakkında suç duyurusu bulunan ancak AP üyeliğinden kaynaklanan dokunulmazlık nedeniyle bugüne kadar yargılanamayan aşırı sağcı Fransız lider Marine Le Pen, artık yargıya hesap vermek zorunda kalacak.

02.07.2013 - 16:10

Irkçı lider Le Pen'e AP darbesi

Aşırı sağ eğilimli Milliyetçi Cephe (FN) partisinin lideriğini yürüten Marine Le Pen'in dokunulmazlığı, üyesi olduğu Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından bugün Strasbourg'da yapılan bir oylamayla kaldırıldı. Oylamaya katılan Avrupalı parlamenterlerin ezici çoğunluğu dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullandı.

SOKAKTA NAMAZA 'İŞGALCİ' DEMİŞTİ
Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılması talebi Fransız mahkemelerinden gelmişti. Le Pen hakkında 10 Aralık 2010 tarihinde Lyon kentinde partisinin düzenlediği bir siyasi mitingde yaptığı konuşma nedeniyle suç duyurusu bulunuyor. Le Pen söz konusu konuşmasında yeterli sayıda cami olmadığı için sokaklarda namaz kılmak zorunda kalan Müslümanları "işgalci" olarak tanımlamıştı.

Milliyetçi lider, konuşmasında, "Onbeş yıl önce başörtüsü vardı, şimdi her zamankinden daha fazla var. Sonra burka geldi, sayısı da her geçen gün arttı. Sonra sokakta namaz başladı. Şimdi 10-15 yerde bazı kişiler gelip sokağa yığılıyor. Üzgünüm ama, İkinci Dünya Savaşı hakkında konuşmayı çok sevenler, eğer işgalden söz edilecekse burada da işgalden söz edebiliriz, çünkü bu da bir toprak işgalidir. Tamam, zırhlı yoktur, asker yoktur ama yine de işgaldir ve orada yaşayanları rahatsız etmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

Bu ifadeler üzerine insan hakları dernekleri Le Pen hakkında suç duyurusunda bulunsa da, aşırı sağcı lider Avrupa Parlamentosu üyeliğinin kendisine sağladığı dokunulmazlık nedeniyle Fransız mahkemeleri tarafından bugüne kadar yargılanamamıştı. Le Pen'in dokunulmazlık zırhı arkasına saklanması üzerine Lyon İstinaf Mahkemesi 12 Ekim 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu'na resmen başvurarak Le Pen'in Fransa'da yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunmuştu.

Başvuruya bugün genel kurulda yapılan oylamayla olumlu yanıt veren Avrupa Parlamentosu, Marine Le Pen hakkındaki suç duyurusunun Avrupa Parlamentosu üyeliğiyle ilgili bir faaliyetten kaynaklanmadığı gerekçesiyle dokunulmazlığın kaldırılmasını kararlaştırdı.

DİNSEL AYRIMCILIKTAN YARGILANABİLİR
Kararla birlikte, Le Pen hakkında Fransa'da "halkı kine teşvik ve dinsel ayrımcılık" suçlarından dava açılması bekleniyor. Açılacak davanın 2004 yılından bu yana Avrupa Parlamentosu üyeliği yapan Le Pen'in 2014 yılındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılımını nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Le Pen'in liderliğini yaptığı Milli Cephe partisi, Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili anketlerde, iktidardaki Sosyalist Parti ve ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği partisi ile başabaş gidiyor.

Avrupa Parlamentosu, daha önce de Marine Le Pen'in babası Jean-Marie Le Pen'in dokunulmazlığını, İkinci Dünya Savaşı'ndaki gaz odaları gerçeğini "küçümsediği" gerekçesiyle 1998 yılında kaldırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...