İlişkili Haberler

Hamas ve Fetih hareketleri, İsrail'in Gazze Şeridi sınır hattı yakınındaki bir tünele yönelik saldırısını "Filistinliler arasındaki uzlaşı çabalarını boşa çıkarma girişimi" olarak nitelendirdi.

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Genel Sekreteri Fayiz Ebu İyte, "Halkımıza yönelik işlenen bu suçlar, Filistinlilerin iradesini ve özgürlük ile işgali sonlandırmaya ilişkin kararlılığını etkilemeyecek. Filistinliler arasındaki bölünmenin sona ermesinden etkilenecek tek tarafın işgalciler olması hasebiyle bu saldırı, Filistinliler arasındaki uzlaşıyı başarısız kılma yönünde gerginliği tırmandırma girişimidir" ifadelerini kullandı.

Ebu İyte, uzlaşı anlaşmasını hayata geçirmenin İsrail'in söz konusu saldırısına karşı en iyi tepki olacağına dikkati çekti.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum da, söz konusu tünelle ilgili, "Filistin halkının direniş araçlarına sahip olması, tüm uluslararası yasalar tarafından korunan meşru bir haktır. Mülklerimiz ile kutsallarımızı savunmak en doğal hakkımızdır" dedi.

İsrail'in işlediği suçlarla Filistin halkının birliği ile Filistin uzlaşı çabalarını hedeflediğini dile getiren Berhum, İsrail'in uygulamalarının Filistinlileri birlik ve direnişe sevk etmekten başka bir işe yaramadığını kaydetti.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, Gazze Şeridi çevresindeki bir tünelin imha edildiğini açıklamıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinin, tünelin enkazından 8 gencin cesedini çıkardığını, olayda 12 kişinin de yaralandığını ifade etmişti.