İsrail'e değil Pakistan'a davet

ABD'nin Chicago kentinde 20-21 Mayıs'ta yapılacak NATO zirvesine İsrail'in davet edilip edilmeyeceği polemiği yaşanmıştı. NATO zirvesine İsrail'i davet etmeyen ABD ve NATO, Afganistan'ı konuşmak için Pakistan'ı çağırdı.

16.05.2012 - 14:17

İsrail'e değil Pakistan'a davet

ABD'nin Chicago kentinde önümüzdeki hafta sonu başlayacak NATO zirvesine İsrail'in katılmasının Türkiye tarafından engellendiği iddia edilmişti.

Bu iddialar üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kalmıştı. ABD Dışişleri Bakanı yardımcısı Philip Gordon, İsrail'in NATO zirvesine katılmamasının Türkiye'nin vetosundan kaynaklanmadığını söyleyerek, "İsrail'in katılmaması lojistik ve zaman bağlantılı sorunlarla ilgili" demişti.

İsrail basınında yer alan haberlerde, Pakistan'ın Chicago'daki NATO zirvesine davet edildiği belirtilerek, İsrail'in katılımının ise NATO üyesi Türkiye tarafından veto edildiği savunuldu.

ZERDARİ ZİRVEYE KATILIYOR
NATO zirvesine günler kala ABD bir sürpriz yaparak, teröre ve Taliban'a gizlice destek vermekle suçladığı Pakistan'ı davet etti. Pakistan'ın Washington Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin zirveye katılabileceği belirtildi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu dün Pakistan'ın, Chicago zirvesine davet edileceğini açıklamıştı. NATO kaynakları, Afganistan'ın geleceğinde komşusu Pakistan'ın hayati rol üstleneceği için zirveye katılması gerektiği görüşünde birleşti.

NATO'nun Pakistan'ı Chicago zirvesine çağırması, İslamabad yönetiminin NATO ikmal yollarının yeniden açılmasının gündeme geldiği sırada gerçekleşmesi dikkati çekti.

PAKİSTAN BONN'DAKİ ZİRVEYİ PROTESTO ETMİŞTİ
Pakistan, Afganistan konusunda geçtiğimiz aralık ayında Almanya'nın Bonn kentinde yapılan NATO zirvesini NATO'nun Pakistan'daki saldırılarını gerekçe göstererek protesto etmiş ve zirveye katılmamıştı.

Chicago'da yapılacak zirve NATO'nun bugüne kadar düzenlediği en büyük toplantı olacak. Toplantıya 60 kadar ülke ve örgütten lider ve temsilcilerin katılması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...