İsveç polisi Romanları fişliyor

İsveç'te binlerce dilenci etnik kökenlerine göre fişlendi. Romanya ve Bulgaristan'dan gelerek İsveç'te dilencilik yapanların bilgileri kayıt altına alındı.

isveç-polis-roman-dilenci171215.jpg

İsveç polisinin, binlerce dilenciyi etnik kökenlerinden dolayı fişlediği ortaya çıktı.

İsveç devlet radyosu EKOT'un ulaştığı belgelere göre, Romanya ve Bulgaristan'dan İsveç'e dilenmek için gelen binlerce Roman'ın fotoğrafları polis tarafından çekildi ve fotoğrafları bulunan dilenciler hakkındaki bilgiler kayıt altına alındı.

Radyoya açıklamada bulunan bazı dilenciler, polisin fotoğraflarını çektiğini ve kimlik bilgilerini alarak akrabaları hakkında sorular sorduğunu söyledi.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra, resmi internet sayfasından açıklama yapan İsveç Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgilendirme Dairesi, Romanya ve Bulgaristan'dan son yıllarda İsveç'e dilenmek için binlerce Roman'ın geldiğini ve bu kişilerin can güvenliğinin sağlanması için böyle bir çalışma yapıldığını belirtti.

Uygulamaya tepki gösteren Feminist Parti milletvekili Soraya Post, polisin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve insanların etnik köken ayrımcılığı yapılarak utanç verici şekilde fişlendiğini öne sürdü.

Sayfa Yükleniyor...