İtalya Başbakanı istifa etti

İtalya'da teknokrat başbakan Mario Monti'nin, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya istifasını sunduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 21.12.2012 - 20:53

İtalya Başbakanı istifa etti

İtalya'da üst düzey bir istifa geldi.

Teknokrat Başbakan Mario Monti'nin istifa ettiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Monti, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya istifasını sundu.

Ekonomi profesörü Mario Monti liderliğindeki, ekonomi ve alanında uzmanlardan oluşan teknokrat hükümet, 13 aydır görevde idi.

Ülkenin, 24 Şubat 2013 tarihinde genel seçimlere gitmesi öngörülüyor.

İSTİFADA BERLUSCONİ'NİN PARMAĞI VAR
İtalya'da, iki hafta önce eski başbakan Silvio Berlusconi ve liderliğini yaptığı Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PDL), teknokrat Mario Monti hükümetinden desteğini çekmesinin ardından Monti, hükümetleri için güven ortamının kalmadığını belirterek, parlamentodaki bütçe yasa tasarısının onaylanmasıyla görevinden istifa edeceğini açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi'nde bugünkü oylamayı takiben 61. ve son kez kabinesini toplayan Monti, daha sonra cumhurbaşkanlığına giderek, hükümetinin ve kendisinin istifasını verdi.

Avrupa'daki mali ekonomik krizden etkilenen başlıca ülkelerden biri olan İtalya'da, 16 Kasım 2011'de kurulan teknokratlardan oluşan Mario Monti hükümeti 13 aydır görevdeydi. İtalya'nın dışarıdaki imajını düzelttiği ifade edilen Monti, ülkeyi krizden kurtarmak için çıkardığı tasarruf ve önlem paketleriyle hatırlanırken, İtalya'da iş çevrelerinde takdir edilmiş, işçiler başta olmak üzerinde halk nezdinde ise eleştirilip, çoğunlukla da protesto edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...