Kuzey Kore’nin yeni lideri Kim Jong Un, babası Kim Jong İl'in ölümünün ardından, ülkedeki komünist sistemin ve izlenen politikanın değişmesini uman dünyaya, "boşuna beklemeyin" mesajı verdi.

'G. KORE İLE DİYALOG KURULMAYACAK'
Ülkenin en yüksek karar alma makamı olan Ulusal Savunma Komisyonu tarafından devlet televizyonunda yayınlanan mesajda, Güney Kore'yle mevcut politikasının değişmeyeceği ve Seul ile diyalog kurulmayacağı bildirildi.

Komisyon ayrıca, Güney Kore'nin Kim Jong İl için başsağlığı dilemek üzere sadece iki kişiye Kuzey'e geçme izni vermiş olmasını ''affedilmez'' olarak niteledi.

İNTİKAM MESAJI
Mesajda ayrıca intikamdan söz edilerek, ‘Halkımızın ve ordumuzun kanlı gözyaşından oluşan deniz, isyancı grubu, intikamımız alınıncaya kadar kovalayacak. Yasın sesi kuklaların kalelerini yıkan ateşin kükremesine dönüşecek' ifadeleri yer aldı.

BATILI ÜLKELERDEN AMBARGO
Kuzey Kore'yi 17 yıl yöneten Kim Jong İl'in 17 Aralık’ta ölmesinin ardından, küçük oğlu Kim Jong Un, 'parti, devlet ve ordunun yüce lideri' olarak ilan edilmişti. Kuzey Kore, izlediği nükleer program nedeniyle, batılı ülkelerin ambargosu altında bulunuyor.