Aylardır süren iç savaşta henüz Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı kuvvetlerle muhalif güçler birbirlerine karşı kesin üstünlük sağlayamadı. Askeri bakımdan muhaliflere karşı daha güçlü olsa da NATO operasyonu Kaddafi’yi ülkenin doğusuna doğru ilerlemesini engelliyor.

Ülke genelinde çatışmalar devam ederken, barış için yeni bir adım daha atıldı. Hazırlanan son barış planının altında Afrika Birliği’nin imzası var. Anlaşmanın temel unsurları, derhal ateşkes, insani yardımların herhangi bir engel çıkarılmadan dağıtılması, yabancı ülke vatandaşlarının korunması ve hükümetle isyancılar arasında siyasi bir anlaşma için diyalog başlatılması.

Güney Afrika, Morityus, Mali ve Kongo'nun devlet başkanlarından oluşan Afrika Birliği heyeti, hazırlanan anlaşmayı taraflara aktarmak için Libya’ya gitti. Anlaşma şartları ilk olarak Kaddafi’ye sunuldu. Heyetin başkanı Güney Afrika lideri Jacob Zuma, kardeşim olarak nitelediği Kaddafi'nin yol haritasını kabul ettiğini söyledi.

'KADDAFİ GÜÇLERİ ÇEKİLMEDEN ATEŞKES YOK'
Afrika Birliği heyeti, planı bugün Bingazi'deki isyancı gruplarla görüşecek. Ancak Libya muhalefetinin İngiltere'deki bir temsilcisi, Kaddafi ya da oğullarından birinin iktidarda kalmasını sağlayacak hiçbir anlaşmanın kendileri için kabul edilebilir olmadığını söyledi. Muhaliflerin sözcüsü Şemseddin Abdülmevla da, AFP'ye yaptığı açıklamada, ateşkesten önce hükümet birliklerinin sokaktan çekilmeleri ve ifade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini kaydetti.

Afrika Birliği heyetinin arabuluculuk için Bingazi kentinde beklendiği sırada yapılan açıklamada, sözcü, ''İnsanlar fikirlerini ifade etmek için sokağa gidebilmeli ve askerler de kışlalarına dönmeli. Insanlar Trablus'ta gösteri yapmakta kendilerini özgür hissederlerse, sanıyorum ki bütün Libya çok kısa bir zamanda özgürleşecektir'' ifadesini kullandı.Sözcü, Afrika Birliği heyetinin birkaç saat içinde Bingazi'de olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bir Afrika Birliği yetkilisi de, Kaddafi'nin geleceği meselesinin de Trablus'taki görüşmelerde gündeme geldiğini, ancak gizli tutulduğunu kaydetti.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Öte yandan, Libya'da Kaddafi yanlısı güçler ile isyancı gruplar arasındaki mücadele Misrata ve Ecdebiye kentlerinde yoğunlaşıyor. Bugün de Kaddafi'ye bağlı güçler Misrata'ya füze saldırısında bulundu.

İsyancıların kalesi Bingazi'ye giden yolda bulunan ve stratejik önemi olan Ecdebiye kenti de yoğun çatışmalara sahne oluyor. Son gelen haberler göre hükümet güçleri bir kere daha muhalefet karşısındaki askeri üstünlük sağladı. Ecdebiye'de bulunan Reuters haber ajansı muhabiri, Kaddafi güçlerinin aralıksız top ve füze ateşi karşısında isyancıların kentin ara sokaklarına sığındığını bildirdi. Ajansa konuşan bir isyancı "Şehrin içinde direniş var. Kaddafi'nin güçleri isyancılarla savaşıyor. Şehrin içinde varlık gösteriyorlar" dedi.

25 TANK VURULDU
NATO kuvvetleri ise, Ecdebiye ve Misrata kentleri çevresine yönelik hava saldırılarına devam ediyor. Son olarak Libya hükümetine ait 25 tankın vurulduğu açıklandı. NATO'nun ülkedeki operasyonundan sorumlu komutan, hava saldırılarının sivilleri korumak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.