NTV

Kasırganın vurduğu ABD'de kimyasal tesiste patlama

ntv.com.tr

Dünya

ABD'de Harvey tropikal fırtınası yüzünden sel suları altında kalan Houston kenti yakınlarında bulunan bir kimyasal tesiste iki patlama oldu. Patlama sonrası 9 kişi tedbir amacıyla hastaneye başvurdu. Harvey fırtınasında yaşamını yitirenlerin sayısı ise 37'ye yükseldi.

İlişkili Haberler

ABD'nin Teksas eyaletinde yer alan Houstan yakınlarındaki Arkema kimyasal tesisinde iki patlama yaşandı.

Tesisten siyah dumanlar yükselirken 9 kişinin tedbir amacıyla hastanelere başvurduğu belirtildi.

​Arkema şirketinin açıklamasında fırtınadan önce kimyasal tesiste üretime ara verdiği belirtildi.

Fırtına ve yağmur sonrası kimyasal tesisin sular altında kaldığı ve elektrik kesintisi olduğu ifade edildi.

​Arkema kimyasal tesisinde yedek jeneratörlerin de su altında kalması sonra soğutucular devre dışı kalınca ısı yükselmesi yaşandı.

Kimyasal tesisteki organik peroksitlerin alev almasıyla iki taplama yaşandı. Bu madde, deri, göz ve akciğerde hassasiyete yol açabiliyor.

HARVEY LOUISIANA EYALETİNE ULAŞTI

Geçtiğimiz cuma gününden bu yana ABD'nin Teksas eylaetini etkisi altına alan Harvey tropik fırtınası Louisiana eyaletine ulaştı. Fırtınanın etkisini kaybetmeye başladığı belirtildi.

HIZI 55 KİLOMETREYE DÜŞTÜ

Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi, Harvey tropik fırtınasının tropik depresyon seviyesine düşürüldüğünü duyurdu.

Harvey'le birlikte esen rüzgarların saatteki hızı da 55 kilometreye düştü. Harvey nedeniyle Louisiana eyaletinde ani sel baskını uyarıları yapıldı ve vatandaşlardan tedbirli olmaları istendi.

Teksas valisi Greg Abbott ise fırtınanın en kötü dönemini henüz atlatamadıklarını söyledi. Bazı bölgelerde selin etkisinin gelecek haftaya kadar süreceğini belirtti.

ŞU ANA KADAR 37 KİŞİ ÖLDÜ

Harvey fırtınası nedeniyle en az 37 kişi yaşamını yitirdi. Houston kentinde enerji hatlarının zarar görmesi dolayısıyla çok sayıda ev elektriksiz kaldı.

125 MİLYAR DOLAR YARDIMA İHTİYAÇ VAR

Abbott sel nedeniyle 32 binden fazla ABD'linin sığınaklarda kaldığını da ifade eden Vali Abbott fırtınanın etkilerini silmek için 125 milyar dolardan fazla yardıma ihtiyaç duyulacağını da açıkladı.

ETİKETLER