Kıbrıs'ta boru hattı memorandumu

Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde Türkiye’ye karşı bölgesel ittifak oluşturma çabalarına bir yenisini daha ekledi.

NTV Haber 06.12.2017 - 04:10 | Son Güncelleme : 06.12.2017 - 17:05

Kıbrıs'ta boru hattı memorandumu

Rum kesimi ve Yunanistan, İsrail’le birlikte, Kıbrıs’ın güneyinde kalan havzalardan çıkarılacak doğalgazın deniz altından geçecek bir boru hattıyla Avrupa’ya taşınmasını öngören anlaşma imzaladı. Anlaşmanın Avrupa kıtasındaki taraflarından biri de, Rumlar adına doğalgaz sondajı yapan İtalya oldu.

East-Med adı verilen ve 2025 yılında tamamlanması öngörülen proje için Lefkoşa’nın Rum kesiminde imza koyan taraflar, denizin 3.3 kilometre derinliğinden geçecek 2 bin kilometrelik bir boru hattı inşa etmeyi hedefliyor. Proje tamamlanabilirse East-Med, dünyanın deniz altından geçen en uzun doğalgaz boru hattı olacak.

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya, East Med doğal gaz boru hattı inşa edilmesini öngören “karşılıklı anlayış memorandumunu” Güney Kıbrıs adına Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Yunanistan adına Enerji Bakanı Yorgos Stathakis, İsrail adına da enerji bakanı Yuval Steinitz imzaladı. İtalya adına törene katılacak olan Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda uçağı arızalanınca Kıbrıs’a gelemedi, yerine imzayı İtalya’nın Kıbrıs büyükelçisi koydu.

Tüm ülkeler adına yapılan ortak açıklamada, East-Med boru hattının hayata geçirilmesi, bölgesel işbirliği ve kalkınmanın güçlendirilmesi arzusu teyit edildi.

2025’te tamamlanması planlanan boru hattı, İsrail'in Leviathan havzasından ve Rumların Afrodit adlı 12’inci parselinin etrafından çıkacak doğalgazın boru hattıyla Girit’e ulaştırılmasını, Yunanistan üzerinden de Avrupa'ya sevkedilmesini öngörüyor.

Enerji uzmanları, doğalgaz fiyatlarının düşük seviyelerde seyrettiğine işaret ederek maliyeti 6.2 milyar doları bulacak bir boru hattının karlı olmayacağını belirtiyor.

Uzmanlar, bölgedeki doğalgazın Türkiye’deki Ceyhan boru hattı üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının, halen en ekonomik ve en güvenli tek seçenek olduğunu vurguluyor.

Sayfa Yükleniyor...