Kıbrıs'ta doğalgaz için tarihi gün

Rumların Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz arama çalışmasının ardından KKTC'yle anlaşma imzalayan Türkiye bugün İskele bölgesinde karada sondaja başlandı. Sondaj nedeniyle yapılan törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldı.

26.04.2012 - 11:36

Kıbrıs'ta doğalgaz için tarihi gün

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), KKTC'nin Gazimağusa kentinde ''Türkyurdu-1'' adı verilen kuyuda ilk kara sondajına bugün başlandı.

'RUMLARLA PAYLAŞIRIZ'
Törende konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol ve doğalgaz bulunması halinde Rumlarla paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Yıldız, paylaşıma şart olarak ise, Ada'da kalıcı bir çözümü gösterdi.

3 BİN METREYE İNİLECEK
Geçtiğimiz yılın Kasım ayında ABD'de yaptığı ''Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşım Sözleşmesi'' uyarınca, TPAO'nin KKTC'de petrol ve doğalgaz arama sondajına başlaması için hazırlıklar tamamlandı. Sondaj yapılacak kuyuya ''Türkyurdu-1'' adı verilirken, sondajda 3 bin metreye kadar inilmesi planlanıyor.

RUMLAR İSRAİL'LE ORTAK
TPAO'nun KKTC'de karada sondaja başlaması süreci, Kıbrıs Rum kesiminin Türk tarafının tüm uyarılarına rağmen Doğu Akdeniz'de tek yanlı sondaj çalışmasına geçtiğimiz eylül ayında başlamasıyla hız kazanmıştı.

Rum yönetimi, Doğu Akdeniz'de tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge ilan ettiği alanı sözde 13 parsele ayırırken, ''Afrodit'' adı verilen 12'inci parselde, 18 Eylül'de İsrail'in de desteği ile Amerikan Noble şirketi Rumlar adına sondaja başlamıştı. 28 Aralık 2011'de Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, doğalgaz bulduğunu açıklamıştı.

KKTC RUHSAT VERMİŞTİ
Rumların tek yanlı petrol ve doğalgaz sondajına başlaması üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 21 Eylül'de New York'ta, Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalamıştı. KKTC Bakanlar Kurulu da 22 Eylül'de TPAO'ya Ada'nın etrafındaki deniz alanlarında petrol-doğalgaz arama ruhsatları vermişti.

TPAO, 26 Eylül'de Koca Piri Reis isimli sismik araştırma gemisi ile KKTC adına ''G bölgesi'' olarak adlandırılan ruhsat sahasında jeofizik araştırma ve sismik veri toplama çalışmasına başlamış ve 2 Kasım'a kadar 4 bin kilometrekarelik alanda veri toplamıştı.

2 Kasım 2011'de ise Lefkoşa'da, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile TPAO arasında Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi imzalanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...