Kıbrıs'ta kadife ayrılık modeli

Kıbrıs’ta federal çözüm müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından gündeme gelen iki devletli çözüm ve tarafların uzlaşmasıyla gerçekleşecek “kadife ayrılık” Rum kesiminde de tartışılmaya başlandı.

30.04.2018 - 11:24 | Son Güncelleme : 30.04.2018 - 13:00

Kıbrıs'ta kadife ayrılık modeli

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun son KKTC ziyaretinde masaya yatırılan 2 devletli çözüm formülü, Kıbrıs Rum kesiminin de gündemine yerleşti.

Hükümete yakın çizgisiyle tanınan en yüksek tirajlı Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs’ta 2 devletli çözüm olasılığını ilk kez manşetine taşıdı.

Gazetenin haberinde, 2 devletli çözüme dayalı anlaşmanın “kadife ayrılık” olacağı, uzlaşmaya dayanacak bu ayrılıkta Türk tarafının, KKTC topraklarından bir bölümü Rumlara iade etmeye hazır olduğu öne sürüldü.

Geçmişte yürütülen ancak başarısız olan federasyon çatısı altında birleşmeyi temel alan müzakerelerde KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türk tarafındaki yüzde 36 oranındaki toprağın yaklaşık yüzde 7’sini Rumlara vermeyi teklif etmişti.

Rum kesiminde de tartışılmaya başlanan, Çek ve Slovakların 29 yıl önce gerçekleştirdiği anlaşmalı ayrılık modeline benzeyen formülde şu senaryolar dikkat çekiyor;

1) Türk tarafı kendi bölgesinde tam egemen olacak deniz ve hava sahasının yönetimi ile uluslararası temsiliyet gerektiren bazı alanlarda Rumlarla Türklerin ortak idaresi söz konusu olacak.

2) Türk tarafı Rumlara, “Kadife ayrılığa” karşılık KKTC topraklarının bir bölümünü iade edecek.

3) Kıbrıslı Türkler, yalnız “kadife ayrılığı” gerçekleştirecek Türk devletinin vatandaşı olacak, Rumların kontrolündeki Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığını devam ettiremeyecek. Böylece Kıbrıslı Türklerin Rumlar üzerinden elde ettiği Avrupa Birliği vatandaşlığı sona erecek. Bu durumda Rumlardan alınan kimlik ve pasaportlar da artık geçerli olmayacak.

4) Kadife ayrılığın gerçekleşmesi halinde Avrupa Birliği Kıbrıs Türk devletini otomatikman birliğe üye almayacak. AB’ye üyelik için Kıbrıs Türk devletinin katılım müzakerelerini tamamlaması ve kriterleri yerine getirmesi gerekecek.

Rum Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs’ta 2 egemen devletin gerçekleştireceği kadife ayrılığın sadece Rumlar ve Türkler arasında değil, Kıbrıs sorununa yön veren ülkeler arasında da yoğun bir biçimde tartışıldığını yazdı.

Sayfa Yükleniyor...