Kıbrıs'ta Rum lider referandum takviminden çark etti

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümü için mart ayında referandum yapılmasının mümkün olmayacağını açıkladı.

kıbrıs-rum-referandum-takvim181015.jpg

Resmi ziyaret için Çin’de bulunan Anastasiadis, “Gidişatta radikal değişiklik olmazsa, mart ayında referandum yapılabilecek gibi görünmüyor” dedi.

Zor konularda anlaşmazlıklar bulunduğuna işaret eden Rum lider, bunları mülkiyet, toprak düzenlemeleri, garantiler ve güvenlik olarak sıraladı.

Çağdaş bir Avrupa devletinin garantilere ihtiyaç duymayacağını ileri süren Anastasiades, “Ada’daki BM barış gücü askerlerinin sayısı artırılarak, çözümün hayata geçirilişi izlenebilir ve bir kaç yıllığına kolluk görevini de bunlar üstlenebilir” dedi.

Türk tarafı ucu açık müzakereler yerine, Rum tarafında Mayıs ayında yapılacak parlamento seçimlerinden önce liderlerin varacağı anlaşmanın iki halkın referandumuna sunulmasını önermişti.

Rum lider Anastasiades’in referandumun martta mümkün olmayacağı yönündeki açıklamasıyla başta iki tarafın da mutabık kaldığı takvim ortadan kalkmış oldu.

Sayfa Yükleniyor...