Kraliçe Elizabeth’in iPod şarkıları

G20 zirvesi kapsamında Londra'ya gelen Obama, Kraliçe Elizabeth'e iPod hediye etti. iPod'da yer alan şarkılar çoğunlukla Broadway müzikallerinden...

02.04.2009 - 01:35

Kraliçe Elizabeth’in iPod şarkıları

İngiltere’nin başkenti Londra’daki G-20 Zirvesi’ne katılan dünya liderleri, zirvenin ilk gününde Kraliçe II. Elizabeth ile Başbakan Gordon Brown'ın verdiği davetlere katıldı.

ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Kraliçesi’ne iPod hediye etti.

Obama ve eşi Michelle'in, Elizabeth'in G-20 zirvesi için Londra'da bulunan liderler için düzenlediği resepsiyon sırasında, Kraliçe ile yaptıkları özel görüşmede, Elizabeth'e, 2007 yılında Washington ve Virginia'ya yaptığı gezilerin videosunu içeren bir iPod ile caz standartlarından "My Funny Valentine"ın da bestekarı olan, ünlü Hollywood müzikal bestecisi Richard Rodgers imzalı oldukça ender bulunan bir şarkı kitabı hediye ettikleri belirtildi.

Obama'ların Kraliçe'ye hediye ettikleri iPod'da, çoğunlukla Broadway müzikallerine ait olan, şu şarkılar yer aldı:

Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip'in de hediyeler karşılığında Obama çiftine imzalı portrelerini verdiği kaydedildi.

İngiltere Kraliçesi, liderlere verdiği resepsiyonda İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile sohbet ederken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin çevirmen aracılığıyla ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile konuştuğu görüldü.

Resepsiyona katılan İngiltere Veliaht Prensi Charles, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile şakalaşırken, Charles'ın eşi Camilla ABD First Lady'si Michelle Obama ile uzun uzun sohbet etti.

ABD Başkanı Obama, eşi Michelle ile Buckingham Sarayı'ndan ayrılırken, gazetecilere, "Harika bir ziyaret oldu" dedi.

Bu arada, saray görevlilerinin, Obama'yı taşıyan zırhlı aracın şoföründen, sarayın bahçe girişindeki araç yolunu tıkadığı için limuzini bulunduğu yerden çekmesini istediği, Cadillac limuzin çekildikten sonra resepsiyona katılacak Prens Charles ve diğer Kraliyet üyelerini taşıyan Jaguarların yoldan geçip park edebildiği bildirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Kraliçe Elizabeth'in verdiği resepsiyon da yer aldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de, Başbakan ile birlikte basına kapalı gerçekleşen resepsiyona katıldı.

Mta yandan, Fransa ve Almanya liderleri, Londra'daki G20 zirvesinden somut sonuçlar çıkmasını istediklerini bildirdiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile basın toplantısı yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Pratikte bir etkisi olmayan sonuçlar istemiyoruz" diyerek dünyayı değiştiren türde sonuçlar çıkmasını istediklerini söyledi.

Mali düzenlemeleri sıkılaştıran bir netice çıkmaması halinden zirveyi terk edebileceğini ima eden Sarkozy de, Avrupa'nın zirvenin başarılı olmasını istediğini belirtti.


BM GENEL SEKRETERİ'NDEN ÇAĞRI
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da, bugün G-20 Zirvesinde küresel ekonomik krize karşı acil olarak ortak adım atılması çağrısında bulunacağı bildirildi.

G-20 zirvesinde bir konuşma yapacak olan Genel Sekreter Ban'ın zirvedeki özel danışmanlığını, Ban'ın özel isteği üzerine BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığından 1 Mart'ta ayrılan Kemal Derviş üstleniyor.

BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından gazetecilere verilen bilgide, Londra'da bulunan Ban'ın yarın dünya liderlerine hitaben yapacağı konuşmada, ekonomik krizin üstesinden gelinmediği sürece dünyada kalkınma sürecinde bir felaket yaşanacağı uyarısında bulunacağını ve bu yüzden krizden çıkılması için toplu hareket edilmesi gerektiğini belirteceği açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...