Kriz siyahları vurdu

ABD'de siyahilerin ekonomik sorunlarla beyazlardan daha fazla boğuştuğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 26.03.2009 - 09:47

Kriz siyahları vurdu

ABD'de siyahilerin ekonomik sorunlarla beyazlardan daha fazla boğuştuğu bildirildi.

Siyahilerin durumuna ilişkin dün yayımlanan raporda, işinde en üst düzeyde olsa bile, Afrika kökenli Amerikalıların işsiz kalma riskinin beyazlardan 2 kat fazla olduğu belirtildi.

Raporda, Afrika kökenlilerin yoksulluk riskinin beyazlardan 3, hapse atılma riskinin 6 kat fazla olduğuna da dikkat çekildi.

Beyaz ve siyahilerin eğitim konusunda ilerlemeler kaydettiğine işaret edilen raporda, ancak 2001-2007 dönemini kapsayan bu ilerlemelerin siyahilerde daha az görüldüğü vurgulandı.

Bu dönemde orta gelir grubundaki siyahilerin gelirinin yüzde 1,7, beyazlarınkinin yüzde 4 azaldığı açıklanırken, buna karşın yoksulluk oranının siyahilerde yüzde 8, beyazlarda yüzde 5 arttığına dikkat çekildi.

Raporu yayımlayan Ulusal Kent Birliği adlı siyahilerin en büyük örgütünün başkanı Marc Morial, Barack Obama'nın ilk siyahi başkan seçilmesinin "dükkanı kapatıp evlere dönüleceği anlamına gelmediğini" ifade etti.

ABD'nin yurttaş hakları hareketine öncülük eden siyahi din adamı Martin Luther King'in oğlu da, raporun önsözünde, Obama'nın başkan seçilmesinin "gerçekleşen bir hayal olmadığını" yazdı.

Rapor, 1976'dan bu yana her yıl yayımlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...