Küba'ya seyahat kısıtlamaları gevşedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba'ya uygulanan seyahat kısıtlamalarını gevşettiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 14.04.2009 - 12:19

Küba'ya seyahat kısıtlamaları gevşedi

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Başkan Barack Obama'nın bazı kısıtlamaları kaldırmakla Küba asıllı Amerikalıların daha özgürce anavatanlarına gitmelerine olanak sağlayacağını belirterek, alınan kararlarla Kübalıların temel insan haklarından faydalanacağını ifade etti.


Kübalı Amerikalıların bundan sonra Küba'daki akrabalarına daha fazla para gönderebileceklerini de vurgulayan Gibbs, amaçlarının Karayipler ülkesinde insan hakları ve demokrasiyi teşvik etmek olduğunu kaydetti.

Washington yönetimi, bundan sonra Amerikan iletişim şirketlerinin Küba'da faaliyet göstermek için lisans başvurusunda da bulunmasına olanak sağlayacak. Bu kararla ABD'deki ve ülkelerindeki Kübalıların birbirleriyle daha iyi iletişim kurabileceği, internet yoluyla bilgi akışının artacağı belirtiliyor.

Seçim çalışmaları sırasında bölünmüş Kübalı aileler arasında köprü kurmaya yardım edeceği taahhüdünde bulunan Obama, geçen ay da Küba'ya uygulanan bazı ekonomik yaptırımların gevşetilmesini içeren yasayı imzalamıştı.

ABD, Fidel Castro'nun iktidara geldiği 1959 yılından beri Küba'ya ekonomik yaptırım uyguluyor.

Küba'yla ilişkileri geliştirmek isteyen Obama, ancak kendisinden önceki başkanlar gibi, Havana'daki Komünist hükümet demokratik seçimler yolunda önemli adım attığı takdirde, Küba'ya yönelik ekonomik yaptırımları tamamen kaldırmayı düşünebileceğini söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...