Kuveyt turistlerden DNA toplayacak

Kuveyt güvenlik önlemleri kapsamında, vatandaşlardan turistlere kadar herkesten DNA örneği alınacağını açıkladı.

ntv.com.tr 25.04.2016 - 13:01

Kuveyt bayrağı.jpg

Kuveyt’in güvenlik önlemlerini arttırmak amacıyla kendi vatandaşlarından, dönemsel ikamet edenlerden ve turistlerden DNA örneği alarak, ülkenin 400 milyon dolar değerindeki güvenlik veritabanına kaydedeceği açıklandı.

Ülkenin başkentinde haziran ayında meydana gelen, 27 kişinin öldüğü 227 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından güvenlik önlemlerinin kapsamının genişletildiği bildirildi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Kuveyt parlamento üyesi Cemal El Ömer, ‘’Ülkedeki güvenlik önlemlerini arttırma konusunda alınacak her türlü kararı onaylamaya hazırız’’ ifadesini kullandı.

Buna göre, ülkedeki herkes tükürük ve kan örnekleri verecek. Aynı şekilde turistler de, ülkeye giriş yapmadan önce bu örnekleri vermek zorunda kalacak.

1 YIL HAPİS VE 33 BİN DOLAR CEZA

Temmuz ayında parlamentoda kabul edilen yasaya uymayı reddedenler ise, bir yıl hapis ve 33 bin dolar ile cezalandırılacak. DNA örneklerinde değişiklik yaptığı tespit edilenler ise, 7 yılı parmaklıkların ardında geçirecek.

Kuveyt, söz konusu veritabanının kişisel hak ve özgürlükleri zedelemeyeceğinin altını çizse de, yasa bazı çevrelerden tepki görüyor.

Ülkenin turizminin ciddi ölçüde zarar göreceği tahmin ediliyor.  

Sayfa Yükleniyor...