'Libya'nın geleceği Batı'nın ellerinde'

Çin gazeteleri Libya'da muhaliflerin başkent Trablus'u ele geçirmelerini manşetten aktardı. Gazetelerde,  Libya'daki yeniden yapılanma süreciyle  ilgili analizlere yer verilirken, Libya’nın geleceği konusunda çarpıcı değerlendirmeler yapıldı.

Anadolu Ajansı 23.08.2011 - 11:29

'Libya'nın geleceği Batı'nın ellerinde'

Çin'de, İngilizce yayımlanan resmi Global Times gazetesinin yorumunda, Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin "Batı medyası için eğlence olduğu, ama Libya'nın yeniden yapılanmasından bahsetmenin eğlence olmadığı" belirtilerek, "Batı'nın Libya'daki kargaşanın temizlenmesinin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği" ileri sürüldü.


Kaddafi'nin kaderinin dünyaya bazı dersler gösterdiği savunulan yorumda, halkın gücünün hiç bir zaman küçümsenmemesi gerektiği Libya'daki iç savaşın Kaddafi'nin özellikle doğu kesiminde halkın desteğini kaybetmesiyle başladığı kaydedildi. Yorumda, "Arap Baharı ve Batılı ülke hükümetlerinin yardımının halkın desteği olmadan derin bir etki yaratamayacağı" görüşüne yer verildi.

Yorumda Kaddafi'nin sonunun ortaya koyduğu bir diğer dersin zayıf bir ülkenin kendi kaderini kolayca belirleyemeyeceği ve büyük güçlerin emellerinden kaçamayacağı olduğu savunuldu.

"Kaddafi, halkın taleplerine daha önce yanıt verseydi ve Batı'nın onu devirmeye karar vermesinden önce reformlara başlasaydı iç savaşı önleyebilirdi ve Libya'yı farklı bir yola sokardı" denen yorumda "Şimdi, Libya'nın geleceği Batı'nın ellerinde" ifadesi kullanıldı.

KADDAFİ'NİN ÖZGÜN KİŞİLİĞİ
Kaddafi'nin özgün kişiliğinin Libya'daki durumu karmaşık hale getirdiği kaydedilen yorumda, Libya'daki gelişmeler başladığında dünya basınının bunun uzun sürmeyeceğini iddia ettiği, ancak Libya liderinin aylarca dayandığı hatırlatıldı. Yorumda bu nedenle dünya basını ve ABD Başkanı Barack Obama gibi siyasi liderlerin düne kadar temkinli bir dil kullandığı belirtildi.

Dünyada yeniden yapılanması gereken çok sayıda yer olduğuna işaret edilen yorumda, Afganistan ve Irak'ın zaten "baş ağrısı" olduğu, bu listeye Mısır'ın da eklendiği hatırlatarak, şu anda ekonomik zorluklar yaşayan Batı'nın Libya'yı yüklenebileceğinin şüpheli olduğu ileri sürüldü.

Yorumun sonunda şu sözlere yer verildi:

"Bunlar devrimin bedelidir. Libya halkı bu bedeli kabul ederse ve acılara dayanma sabrı gösterirse bu zor dönemi aşabilir. Ancak Irak, Afganistan ve Mısır'da görüldüğü gibi bir devrimden sonra sabra nadir rastlanıyor. Umarız Libya daha iyisini yapar. Petrole ve küçük nüfusa sahip. Diğer ülkelerin deneyimleri acıdan kaçınabilmek için dersler veriyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...