İngiltere'nin yeni başbakanı Theresa May olacak

İngiltere'de iki kadın adayın yarıştığı başbakanlık koltuğu için Andrea Leadsom çekileceğini açıkladı. Bir röportajda, anne olmadığı için May'ın başbakanlık için uygun olmadığını iddia eden Leadsom, özür dileyerek yarıştan çekildi. İçişleri Bakanı May'in, Cameron'dan sonra başbakan olacağı kesinleşti.

Haberler - ntv.com.tr 11.07.2016 - 16:32

İngiltere'nin yeni başbakanı Theresa May olacak

Enerji Bakan yardımcısı Andrea Leadsom, Muhafazakar Parti içerisinde yeterli desteği bulamadığını belirterek, başbakanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

Leadsom, İçişleri Bakanı Theresa May'e parti içerisindeki desteğin yüzde 60 civarında olduğunu, kendisine verilen desteğin ise yüzde 25'lerde kaldığını ifade ederek yarıştan çekildi.

Andrea Leadsom, Theresa May'in İngiltere'yi AB'den çıkaracak en ideal başbakan olduğunu da söyledi.

OYLAMA YAPILMASINA GEREK KALMADI

Leadsom'ın çekilmesiyle Muhafazakar Parti liderliği için tek aday kalan Theresa May'in eylülden önce başbakanlık koltuğuna oturacağı belirtiliyor. Yarışta tek adayın kalmasıyla Muhafazakar Parti üyeleri arasında yapılması planlanan oylamanın gerçekleşmesi de öngörülmüyor.

Enerji Bakan yardımcısı Andrea Leadsom, Muhafazar Parti içerisinde yeterli desteğe sahip olmadığını belirterek, yarıştan çekildi. 
Enerji Bakan yardımcısı Andrea Leadsom, Muhafazar Parti içerisinde yeterli desteğe sahip olmadığını belirterek, yarıştan çekildi. 

MAY'DEN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Enerji Bakanı yardımcısı Andrea Leadsom hafta sonu Sunday Times gazetesine verdiği demeçte rakibi May'in anne olmamasının kendisini başbakanlık için daha uygun kıldığını söylemesi tepkiye neden olmuştu.

İngiltere'de Başbakan David Cameron'ın koltuğuna oturması beklenen İçişleri Bakanı Theresa May de bugün İngiltere'nin Birmingham şehrinde basın toplantısı düzenledi.

Birleşik Krallık'ın güçlü bir lidere ihtiyacı olduğunu belirten May, "Ülkeyi ekonomik ve siyasi belirsizlikten çıkaracak ve AB'den ayrılırken en iyi anlaşmayı sağlayacak güçlü bir lidere ihtiyaç var" dedi.

"BREXIT BREXIT DEMEKTİR"

Referandum sonucunun ardından ülkeyi ve partiyi birleştirmenin önemini vurgulayan May, "Referandum, AB'den ayrılık kararının yanı sıra, ciddi değişiklik kararı anlamına da geliyor. Brexit, Brexit demektir. AB'de kalma yönünde ya da ikinci bir referandum için herhangi bir girişim olmayacaktır. Birliğe arka kapısından tekrar üye olma girişimimiz olmayacak. Ülke, AB'den ayrılma kararı vermiştir. Bunun olmasını sağlayacağım" diye konuştu.

THERESA MAY KİMDİR?

Referandumdan önceki kampanya sürecinde ülkesinin AB'de kalmasına destek veren 59 yaşındaki İçişleri Bakanı Theresa May, başbakanlık için favori aday olarak görülüyordu. Muhafazakar Parti'nin tecrübeli siyasetçileri arasında yer alan May, Margaret Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden alacak.

Disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher'a benzetilen May'le ilgili İngiliz basını "yeni Demir Leydi" değerlendirmesinde bulunuyor. Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesi mezunu.

2010'dan bu yana İçişleri Bakanlığı yapan ve en uzun süre bu görevde bulunan siyasetçiler arasında yer alan May 1997'de milletvekili seçildi.

1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankası'nda çalışan May, siyasete 1986'da Merton Belediyesi'nde belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992'de yapılan genel seçim ile 1994'te yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997'deki genel seçimle Muhafazakar Parti'nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosu'na girdi.

İngiltere'de başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Theresa May, "Brexit, Brexit demektir" sözüyle ülkesini AB üyeliğinden çıkaracağı mesajını verdi. 
İngiltere'de başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Theresa May, "Brexit, Brexit demektir" sözüyle ülkesini AB üyeliğinden çıkaracağı mesajını verdi. 

GÖÇ KONUSUNDA KATI TUTUM SERGİLİYOR

1999'da ana muhalefette bulunan Muhafazakar Parti'nin gölge kabinesinde Eğitim Bakanlığı yapan May, 2002'de ise Muhafazakar Parti'nin ilk kadın başkanı seçildi. Son 6 yıldır yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevi süresince, özellikle göç konusuyla ilgili katı kararlar alan May, hükümetin yıllık göçün 100 binin altına indirilmesi hedefine ulaşamamakla da eleştirilmişti.

İçişleri Bakanı Theresa May referandum öncesinde ülkesinin AB'de kalmasından yana tavır alsa da kampanya sürecinde bu yöndeki görüşünü çok fazla dillendirmeyerek arka planda durdu. May, referandumun ardından yaptığı açıklamada, AB'den çıkış müzakerelerini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinin bu yıl sonundan önce yürürlüğe sokulmaması gerektiğini de kaydetmişti.

Sayfa Yükleniyor...