Merkel hükümetinde 'sünnet' açıklaması

Almanya'da bir mahkemenin sünneti "yaralama suçu" saymasının yankıları devam ediyor. Müslüman ve Yahudi cemaat, kararı protesto ederken, Alman hükümeti, "Bu konuda hızlı bir çözüm getirilmesi gerektiği bilincindeyiz" açıklaması yaptı.

13.07.2012 - 15:57

Merkel hükümetinde 'sünnet' açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' olarak sayan kararıyla ilgili olarak, konuya hızlı bir çözüm getirilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de bugün açıklama yapan Seibert, konunun zamana bırakılmaması gerektiğini belirterek, ''Bu konuya hızlı bir çözüm getirilmesinin gerekli olduğunu biliyoruz'' dedi.

Alman hükümeti sözcüsü Seibert, bilinçli bir şekilde yapılan sünnetlerin bu ülkede cezasız olması gerektiğini vurguladı.

'BU KARAR ALMANYA'YI ZORDA BIRAKIYOR'
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, yaptığı yazılı açıklamada, sünnet konusuna yasal bir açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi. Almanya'da ibadetlerin serbest bir şekilde yapılmasının güvence altında olduğunun kanunlarda açık bir dille belirtilmesi gerektiğini vurgulayan Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle, buna dini geleneklere saygının da dahil olduğunu dile getirdi.

Karara yurtdışından çok sayıda eleştiri geldiğine işaret eden Westerwelle, bu eleştirilerde, karar sonucu Almanya’nın dünyadaki görünümünün yanı sıra Yahudi ve Müslümanların Almanya'daki hayatıyla ilgili endişelerin dile getirildiğini söyledi.

SOSYAL DEMOKRATLAR KARARA TEPKİLİ
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile SPD Federal Meclis Üyesi Brigitte Zypries yaptıkları ortak açıklamada, dini sebeplerden dolayı erkek çocuklarına yapılan sünnetin cezasız olması gerektiğini belirttiler.

Köln Mahkemesi'nin aldığı kararın diğer mahkemeleri bağlamadığına işaret edilen açıklamada, sünnet konusunda doktorlarda yasal güvensizliğin oluşması durumunda yasal düzenleme yapılmasının düşünülmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, bin yıllardan beri uygulanan geleneğe Almanya’da karşı çıkılmasının kabul edilemez olduğu belirtilerek, SPD’nin yasal düzenleme yapılmasına hazır olduğu vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...